top of page

"Amerykański sen” – polski wrestling (ocena: 6/10 – za Głuchołazy)Zwycięzca festiwalu kina niezależnego Filmoffo w Opolu Lubelskim.

Szymon mieszkający Głuchołazach zmaga się z ostracyzmem ze względu na swoją tuszę. Odnajduje jednak dziedzinę, w której mógłby zaistnieć. Tylko, że droga do amerykańskiego wrestlingu nie jest łatwa.

Nastoletni bohater tego filmu jest skrzywdzony przez los po dwakroć. Raz ze względu na swoją, najwyraźniej odziedziczoną po rodzicach, tuszę. Dwa przez małą miejscowość, w której perspektywy dla młodzieży są marne. Przyjazd zawodników wrestlingu otwiera przed nim możliwość wyrwania się z tego marazmu.

 

Dokument, który w zasadzie ogląda się jak produkcje fabularną. Kamera jest niewidoczna i rejestruje nawet wybryki protagonisty. Bohaterowie czują się swobodnie, wyrażają emocje i pragnienia nie bacząc na obecność ekipy filmowej.

 

Pomimo krótkiego metrażu udaje się zarysować aspekty społeczne: małomiasteczkowość, więzy rodzinne i przyjacielskie. Bohater daje się lubić, widać w nim pasję. W tym zapewne sukces tego skromnego filmu. Ciekawie się ten film ogląda, już po latach, także ze względu na amerykańską produkcję o wrestlingu „Bracia ze stali”.

 

Produkcja znajdowała na festiwalach uznanie publiczności. Została doceniona na Warszawskim Festiwalu Filmowych, a w Opolu Lubelskim na festiwalu kina niezależnego nawet dwukrotnie wygrywając także podczas konkursu wszystkich zwycięzców z poprzednich lat.

 

Zalety:

+ wyrazisty bohater

+ obserwacje społeczne

+ wykluczenie w małej miejscowości

+ nieobecna kamera

+ poprawny montażowo

+ angażujące

+ wygrane festiwalowe

+ podobieństwa do „Bracia ze stali

 

Wady:

- ograny tytuł

- niszowa dystrybucja

 

produkcja: Polska

rok: 2023

gatunek: krótkometrażowy dokument sportowy-młodzieżowy

dystrybucja: M2 Films

premiera: 26 stycznia 2018

festiwale: Warszawski Festiwal Filmowy (nagroda publiczności), festiwal kina niezależnego Filmoffo (Złoty i Platynowy Jeż)

 

  • reżyseria, scenariusz: Marek Skrzecz

  • zdjęcia: Damian Kocur, Kacper Sędzielewski

  • montaż: Maciej Bruno Sosnowski, Marcin Piątkowski, Marek Skrzecz

  • dźwięk: Tomasz Broniszewski, Marcin Kramarczyk

  • występuje: Szymon Siwiec

 

 

obejrzane z MM w sobotę 24 lutego 2024 roku, ok. godziny 15:00, w kinie Opolanka w Opolu Lubelskim w ramach festiwalu kina niezależnego Filmoffo 2024

Commentaires


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page