top of page

„Il Boemo”: kompozytor (ocena: 5/10 za operę)


Czesi nie gęsi swojego Wielkiego Kompozytora mieli.

W Wenecji świeci triumfy i próbuje znaleźć przychylność zdolny młody kompozytor czeskiego pochodzenia. Tymczasem Mozart jest małym chłopcem świetnie grającym na pianinie.

Konia z rzędem temu kto w Polsce, może poza znawcami muzyki operowej, słyszał o postaci Josefa Myslivečka. Podobno jednego z najpopularniejszych we Włoszech w połowie XVIII wieku. Temat więc ciekawy, ale realizacja pozostawia wiele do życzenia. Z samego filmu trudno się zorientować na czym fenomen ten polegał. Fabuła obfituje natomiast w zupełnie zbyteczne sceny, typu oglądanie zawartości nocnika. Jedyne co ratuje całość to długie fragmenty muzyczne, zarówno operowe, jak i świetna sekwencja gry młodego Mozarta.


Na dystrybucję tego filmu w Polsce zdecydowała się firma organizująca transmisję wielkich wydarzeń muzycznych na żywo. Siłą rzeczy sprowadza się to do wybranych seansów. Trzeba jednak przyznać iż wzbudzających zainteresowanie pewnej grupy widzów, często takich którzy do kina chodzą tylko na takie operowe wydarzenia.


Zalety:

+ dużo opery

+ biografia mało znanej postaci

+ kostiumy

+ muzyka

+ scena z Mozartem


Wady:

- chaotyczny scenariusz

- brak szerszego kontekstu

- scena nocnikowa

- za długie

- marna dystrybucja


Zwiastun:


rok: 2022

produkcja: Czechy, Włochy, Słowacja

dystrybucja: nazywowkinach.pl

premiera: 10 marca 2023

gatunek: muzyczny


  • reżyseria: Petr Václav

  • scenariusz: Jimmy Warden

  • zdjęcia: Diego Romero

  • montaż: Paolo Cottignola, Florent Mangeot, Florent Vassault

  • obsada: Vojtěch Dyk, Elena Radonicich, Lana Vlady, Barbara Ronchi, Karel Roden, Diego Pagotto, Philip Hahn, Salvatore Langella, Alberto Cracco, Federica Vecchio

Commentaires


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page