top of page

„Flash”: powrót do przeszłości (oceny: Woda 2/10, Ogień 5/10 – za CGI)


Gdy branża komiksowa bierze się za scenariusz oparty na podróżach w czasie, lepiej spuścić na ten projekt zasłonę milczenia.

Główny bohater – raczej podrzędny superbohater, odkrywa możliwości cofania się w czasie. Decyduje się wykorzystać odkrytą umiejętność do zmiany traumatycznego przeżycia z młodości. W przeszłości spotyka młodszego samego siebie, a to zawsze rodzi więcej problemów niż korzyści.

Studia filmowe w pogoni za zyskami poszukuje nowych pomysłów. Zarówno co do bohaterów, jak i scenariuszowych. Stąd „swój” film dostają także ci bardziej pierdołowaci bohaterowie. Ma to rację bytu, gdy potrafi się utrzymać klimat komediowy. W przypadku Flasha na czoło, po początkowej grotesce (niemowlak w mikrofalówce), wychodzi jednak dramat bohatera związanych z tragicznym wypadkiem rodzinnym w dzieciństwie. I tutaj niestety pojawia się pomysł scenariuszowy, z którym twórcy zupełnie sobie nie radzą. Zresztą nawet odwołują się do klasyki kina, które upowszechniło motyw podróży w czasie. Im dalej w scenariusz tym wyraźniej dominuje przekonanie iż sama próba zmiany przeszłości przynosi więcej złego nic dobrego. Scenariusz sam przeczy temu co proponuje – więc trudno żeby w jakikolwiek sposób było to angażujące dla widza. A może szkoda bo motyw interakcji samego z sobą tylko na innym etapie rozwoju miał swój potencjał. Trudno tutaj zaakceptować nawet gatunkowy ograniczenia – jeżeli się ktoś decyduje na scenariusz oparty na paradoksach czasowych powinien przynajmniej w minimalnym sposób sobie z nimi radzić.


Na pewno film inaczej jest odbierana przez widzów obeznanych z postaciami komiksowymi serii. Wówczas mogą rozkoszować się wieloma smaczkami, bo postaci także tych znanych (Batman, Supermen) pojawia się co niemiara. Dodatkowo wzmacniają te smaczki wybory castingowe – pojawia się wiele znanych i wieloznacznych nazwisk.


Zwolenników i krytyków tej produkcji łączy ocena efektów specjalnych. Są one tak komputerowe i chaotycznie nieudolne, że kładą tą warstwę filmu. A film tego typu ze złymi efektami specjalnymi, a i jeszcze słabym scenariuszem, to już tragedia. Co prawda dystrybuowany jest szeroko, tylko że nawet wersja ScreenX nic nie wnosi. Po postu niewiele widać w tym chaosie. A gdy historia bohatera nie angażuje to siedzenie ponad dwie godziny, ze sceną po napisach o której się też od razu zapomina, mija się z celem. Chyba że gatunek tak bardzo kogoś zajmuje, że nawet tak słaby film skrywa wiele atrakcji.


Zalety:

+ zetknięcie dwóch wersji bohatera na różnym etapie rozwoju

+ szczypta luzu i poczucia humoru

+ próba kreacji świata

+ intrygująca obsada

+ szeroka dystrybucja


Wady:

- irytujący bohater

- paradoksy czasowe

- komputerowe efekty

- wymaga znajomości komiksowego uniwersum


tytuł oryginalny: The Flash

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: fantasy

data premiery: 16 czerwca 2023

dystrybucja: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.


  • reżyseria: Andres Muschiett

  • scenariusz: Christina Hodson

  • obsada: Ezra Miller, Ben Affleck, Michael Keaton, Sasha Calle, Kiersey Clemons, Michael Shannon, Ron Livingston, Maribel Verdú, Antje Traue, Jeremy Irons

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page