top of page

„Barbie”: depresja lalki (ocena: 7/10 – za róż)


Świat nie jest czarnobiały, nie jest także jednorodnie różowy – nawet najsłynniejsza lalka świata się o tym przekona.

Barbie żyje w swoim idealnym lalkowym świecie – wstaje piękna, pogodna i cały dzień toczy pozytywne życie. Ale pewno dnia coś się zmienia.

Wbrew oczekiwaniom to nie jest przyjemni i śmieszny film. Wręcz skręca w kierunku dramatu psychologicznego. Wykorzystano tutaj motyw konfrontacji z innym światem. To w realnym świecie percepcja bohaterów diametralnie się zmienia, powodując u nich przemyślenia. A tym samym film z pogodnej komedii zamienia się w poważne rozważania o życiu, a nawet o starości. Zdecydowanie najlepsza scena w tym filmie to jak wciąż młoda i urocza laska-Barbie oczarowana jest zmarniałą acz dystyngowaną staruszką.


Nie da się ukryć, że film jest nierówny. Twórcy nie dają rady z utrzymaniem napięcia na stałym poziomie. Generalnie najlepszy jest prolog, potem jest wiele ciekawych pomysłów, ale od połowy filmu jakby ich brakowało. A końcówka wielu może rozczarować.


Należy jednak docenić umiejętność kreacji bohaterów. Para głównych bohaterów, wbrew tytułowi Kenowi scenariusz poświęca mniej więcej tyle samo czasu, to jak na lalki postacie z krwi i kości. Każda jednak pojawiająca się postać drugoplanowa jest trafnie charakteryzowana praktycznie w pierwszej scenie. Zasługa dobrze rozpisanych dialogów i gry aktorskiej. Aczkolwiek Margot Robbie, Ryan Gosling królują swoim koncertem bezwzględnie. Dobory castingowe są wprost idealne i te dwie role wejdą do kanonu kina.


Na uwagę zasługuje drobiazgowa kreacja obu światów – zarówno tego bajkowego lalkowego, jak i konfrontacji z realnym. Świetnie wypadają przejścia – podróż rakietą, łódką, rowerem. A bohaterowie kilkakrotnie się przemieszczają. Scenografia, charakteryzacja, kostiumy – mistrzostwo świata.


To film, który najbardziej spodoba się kobietom. Ale nie dziewczynkom, ani podlotkom, ale tym dojrzałym, może wchodzącym już w okres wieku średniego. Aczkolwiek pewnie i wielu mężczyzn dobrze się będzie bawiło i nie tylko bawiło.


Zalety:

+ charakterystyka bohaterów

+ dobrze rozpisane dialogi

+ kreacja światów

+ dobory aktorskie

+ scenografia, charakteryzacja, kostiumy


Wady:

- nierówny scenariusz

- brak pomysłów na drugą część filmu

- ukierunkowane na publiczność żeńską


produkcja: Stany Zjednoczone, Kanada

rok: 2023

gatunek: komediodramat psychologiczno-baśniowy

dystrybucja: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.

data premiery: 21 lipca 2023


  • reżyseria: Greta Gerwig

  • scenariusz: Greta Gerwig, Noah Baumbach

  • obsada: Margot Robbie, Ryan Gosling, America Ferrera, Kate McKinnon, Michael Cera


obejrzane 20 lipca 2023 o godz. 19.00 w Cinema City Promenada w trakcie sekretnego seansu Unlimited

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page