top of page

„Nowa Polska. Przewodnik dla Polaków” – Rafał Madajczak, Andrzej Milewski , Mikołaj Wurdulak


Najlepiej o poziomie intelektualnym opozycji świadczy poziom żartu wobec obozu rządzącego. Ta pozycja nie jest najlepszym świadectwem. Autorzy pozostający pod synonimem „AszDziennik” może są jeszcze do przełknięcia w mediach społecznościowych, ale w pozycji książkowej wychodzi cała ich powtarzalność i ograniczona inwencja satyryczna. Jak ktoś pamięta kabarety z okresu PRL to może sobie jedynie rwać włosy z głowy.

Autorzy w kolejnych rozdziałach przedstawiają najistotniejsze w ich opinii postacie współczesnej polskiej polityki, miejsca, zwyczaje, media, rozporządzenia. Oczywiście ostrze krytyki jest zwrócone głównie na postacie, które przerwały ciągłość 3 RP, czyli Prezesa i niespodziewanie zwycięskiego w 2015 roku Andrzej Dudy. Kwintesencją inwencji twórczej satyryków ma być projekt nowej konstytucji, który jest wprost żenująco mało odkrywczy.

Analizując miałkość satyry na rządzących można się nawet zastanawiać, czy obecny obóz nie jest na tylko rozsądny i skuteczny, że trudno coś śmiesznego na nich znaleźć. Ale tak nie jest. Wystarczyłoby jednak poszukać, a nie wyśmiewać wciąż te same wpadki, co jedzenie sałatki na Sali sejmowej przez ekscentryczną posłankę.


Jeżeli za coś można tę pozycję pochwalić to za warstwę graficzną, z dodatkowymi żartami „andrzejrysuje” z Gazety Wyborczej. I za mały format, który pozwala uporać się z lekturą w kilka godzi, ale to może nie było celowe, a po prostu brakowało satyrycznej inwencji.


Comentários


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page