„Rave”: historia polskiej muzyki elektronicznej (ocena: 6/10 – za techno)
Ludzie dzielą się na tych którzy nie znoszą techno, nie znają techno i na chorych psychicznie.
Muzyka techno zaistniała w Polsce po okresie przełomu 1989, jako nowość z zachodu. Przetrwała wiele mód i pokoleń.
Chronologiczna historia popularności muzyki elektronicznej w Polsce. Rozpoczyna się od bardziej szalonych lat 90-tych, dochodząc do dojrzałego okresu członkostwa w Unii Europejskiej. Niewątpliwe są wpływy trendów z zachodu, jednak w Polsce pojawiły się specyficzne elementy - jak słynny klub Ekwador Manieczki.
Zgromadzono w dokumencie znane fanom tej muzyki osoby i cały szereg archiwaliów. Produkcja ma dobre tempo, sprawny montaż i wiele muzyki. Nie przeszkadzają nawet gadające głowy, bo wnoszą wiele ciekawych treści. Dla fanów tej muzyki propozycja obowiązkowa, ale też ciekawa dla tych co techno nie lubią, albo nie rozumieją powodów fascynacji taką muzyką.
Na warszawskim festiwalu filmów dokumentalnych był to jeden z najbardziej obleganych seansów. Zapewne na widowni były osoby, które prawie nie odwiedzają sal kinowych – bo ich życie to wyłącznie muzyka elektroniczna.
produkcja: Polska
rok: 2024
gatunek: dokument muzyczno-społeczny
festiwale: 21. Millennium Docs Against Gravity
reżyseria: Łukasz Ronduda, Dawid Nickel
zdjęcia: Michał Pukowiec
występują: Maria Smolarz, Janusz Kotlicki, Piotr Wygachiewicz, Grzegorz Różański, Dominika Sitnicka, Marcello Zamenhoff
obejrzane w środę 15 maja 2024 roku, o godz. 18:45, w kinie Luna w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali
Comments