top of page

„Marusarz. Tatrzański Orzeł” – Wielki Skok (ocena 8/10)


Zakopane, góry, śnieg, skoki narciarskie. I niemiecka okupacja.

Młody Staszek z rezolutną siostrą jako małe dzieci wykazywały talent do jazdy na nartach. Po latach niemiecki związek zaprasza legendarnego polskiego skoczka na Sylwestra oraz noworoczny konkurs skoków w GaPa. Niemiecki język przypomina Marusarzowi koszmar wojennej okupacji.

Film bardzo sprawnie operuje trzema okresami narracji: współczesną, wojenną i dziecinną. Wręcz widać jak bohaterowi przypomina się młodość, kariera i traumatyczny okres aresztowania. Ukazuje więc nie tylko wielkiego polskiego patriotę i sportowca, ale i rozterki moralne, wojenną traumą, ludzką twarz człowieka targanego wspomnieniami z przeszłości.


Film jest fabularyzowanym dokumentem. Poprawnie zrealizowanym, z ładnymi widokami tatrzańskimi, klimatem zakopiańskim. Nie wiadomo czemu jednak jest zbyt krótki i powierzchowny. Nie pomaga również patriotyczna łatka telewizji publicznej.


Plusy:

+ patriotyczna historia

+ wzór sportowca

+ przenikanie epok

+ poprawna realizacja

+ górskie klimaty

+ tatrzański klimat


Minusy:

- powierzchowne

- za krótkie

- telewizyjna dokumentacja


Zwiastun:


produkcja: Polska

rok: 2022

polska premiera: 16 stycznia 2022

dystrybucja: TVP

gatunek: dokument


· reżyseria: Marek Bukowski

· scenariusz: Maciej Dancewicz, Marek Bukowski

· zdjęcia: Artur Zdral

· obsada: Mateusz Janicki, Olga Szostak, Marta Maria Wiśniewska, Mateusz Bożek, Janka Cholewa, Beata Schimscheiner, Robert Czebotar, Maciej Mikołajczyk, Krzysztof Szczepaniak, Paweł Okraska

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page