top of page

"Back to Black. Historia Amy Winehouse” – Only the Good Die Young (ocena: 7/10 – za jazzmenkę)



Przygnębiająca historia wielkiego talentu i zmarnowanego młodego życia.

Amy – córka taksówkarza, rozpoczyna karierę piosenkarską. Pierwsze sukcesy idą w parze z rozrywkowym trybem życia. Jeszcze gorzej, gdy młoda dziewczyna zakochuje się na zabój w facecie mającym problem z narkotykami.

Postać Amy Winehouse, piosenkarki legendarnej ze względu na intensywność i tragiczny finał swojej kariery, przedstawiona jest jak zwykłej dziewczyny. Film co prawda obejmuje okres jej sławy i rosnącej popularności, jednak nie stroni od prozaicznych scen. Rozmowa w taksówce z ojcem, gra w bilard, wizyta w ogrodzie zoologicznym. Taki dobór fragmentów z życia pozwala lepiej zrozumieć jej stan osobowościowy. Była niezwykle wrażliwa, ekspresyjna, ambitna. Utalentowana muzycznie, ukierunkowana na sukces, zdecydowana w swoim dążeniu. Alkohol i toksyczny związek miłosny, który wprowadził również narkotyki, skrócił karierę do minimum. Nawet jak na gwiazdę muzyki śmierć w tak młodym wieku jest szokująca. Powie ktoś – mogła nie pić …. ale z drugiej strony czy gdyby nie jej problemy osobowościowe byłaby tak znakomitą artystką, autorką poruszających tekstów?

 

Drobiazgowe sceny zwykłego życia powodują iż na wiele ważnych nie wystarcza czasu. Stąd przeskoki czasowe i pobieżne potraktowanie ostatnich ważnych wydarzeń: odwyku i samej śmierci. Te są bardziej opisywane w napisach końcowych. Mało jest też momentów triumfu – jeden większy koncert to bardziej obraz fatalnego stanu bohaterki, a scena zdobycia prestiżowych nagród muzycznych słabo pasuje do reszty filmu. Protagonistka pozostaje bowiem nieszczęśliwą, zwykłą dziewczynę, którą szybki sukces przerósł psychicznie.

 

Jest za to w tym filmie dużo muzyki. Praktycznie umieszczana jest w każdym możliwym momencie. Nawet podczas gry w bilard puszczona zostaje piosenka Amy. Może trochę brakuje samej Winehouse, jak to twórcy biografii często mają w zwyczaju np. w napisach końcowych. W tym przypadku jednak pozostaje królująca na ekranie Marisa Abela. Znakomicie dobrana, także wizualnie. Przede wszystkim jednak niezwykle wiarygodna aktorsko.

 

Wychodzi się z tego filmu ze smutkiem. Bo to jednak przygnębiająca historia, przedwcześnie zakończona kariera. Teza, że tylko dobrzy umierają młodo stanowi niewielkie pocieszenie dla rodzinnym najbliższych i wiernych fanów. Została muzyka, ale bez charyzmy Amy jest ona niczym.

 

Zalety:

+ przekrojowa biografia

+ postać protagonistki

+ ukazanie zwykłego życia

+ drobiazgowa charakteryzacja

+ przekonująca główna rola

+ dużo muzyki

 

Minusy:

- przeskoki narracyjne

- bez oryginalnych wstawek

- przygnębiający przekaz

- wydłużony polski tytuł

 

tytuł oryginalny: Back to Black

produkcja: Wielka Brytania

rok: 2024

gatunek: dramat muzyczno-alkoholowo-biograficzny

premiera: 19 kwietnia 2024

dystrybucja: Kino Świat

 

  • reżyseria: Sam Taylor-Johnson

  • scenariusz: Matt Greenhalgh

  • obsada: Marisa Abela, Ryan O'Doherty, Lesley Manville, Eddie Marsan, Jack O'Connell, Ansu Kabia, Bronson Webb, Juliet Cowan, Harley Bird

 

 

obejrzane z MM, w niedzielę 21 kwietnia 2024 roku, o godzinie 11:00, w kinie Cinema City Arkadia

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page