„Jakub, Mimmi i gadające psy” – łotewska animacja (ocena 5/10)

Są środowiska promujące tego typu animacje. Może i mają one walor artystyczny. Problem w tym, że niespecjalnie są przeznaczone dla dzieci i młodzieży.

Jakub niechętnie przyjeżdża do swojej kuzynki. Czeka go jednak ciekawa przygoda i walka o zachowanie specyficznego stylu dzielnicy.

Trudno polubić bohaterów tego filmu. Są oni od początku przedstawieni w mało sympatyczny, a postacie drugoplanowe wręcz odpychający - sposób. Również wskazane normy społeczne dalekie są od elementu edukacyjnego. Chyba, że chcemy zaszczepić w dzieciach obraz świata szarego, bezwzględnego i postaw dalekich od godnych naśladowania. Tego typu filmy są promowane przez niektóre postępowe środowiska, ale czy są rodzice którzy z czystym sumieniem zabiorą swoje pociechy na tego rodzaju produkcje? Co prawda gdzieś między wierszami można dostrzec pochwałę wyobraźni, czy nawet współdziałania, ale młodszy odbiorcza szybciej sobie przyswoi postać odpychającego wujka-pirata.

 

Warta odnotowania jest specyficzna forma. To animacja daleka od współczesnych standardów. Dla widza pamiętające starsze animacje to pewien powrót do dzieciństwa. Dzisiejszą młodzież raczej wynudzi. Aczkolwiek pomysł z wizualizacją rysunków bohatera – bardzo ciekawy.

 

Film pojawił się w dystrybucji kinowej w środowisku skupionym wokół Gutek Film. Pokazy przerwała pandemia. Jednak produkcja jest dostępna w serwisach vod, a także ukazała się w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jak na film z Łotwy, nawet biorąc pod uwagę polski wkład – to spory sukces.

 

Plusy:

  • specyficzna forma

  • pochwała wyobraźni

  • siła współdziałania

  • aspekt ochrony środowiska

 

Minusy:

  • antypatyczni bohaterowie

  • negatywne wzorce

  • mało atrakcyjne na tle współczesnych animacji

 

Zwiastun:

tytuł oryginalny: Jēkabs, Mimmi un runājošie suni

produkcja: Łotwa

rok: 2019

data premiery: 6 marca 2020

gatunek: animacja

festiwale: Kino Dzieci, 60. Krakowski Festiwal Filmowy

 

reżyseria: Edmunds Jansons

scenariusz: Liga Gaisa, Edmunds Jansons

dubbing oryginalny: Daniel Francis-Berenson, Eduards Olekts, Nora Džumā, Andris Keiss, Gatis Gaga

 

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon