„Poznajmy się jeszcze raz” – bez Wodeckiego (ocena 4/10)

Oszustwo! Jak ktoś zachęcony zwiastunem oczekiwał polskiego akcentu muzycznego ma pełne prawo do zwrotu pieniędzy za bilet.

Victor (Daniel Auteuil) – twórca komiksów i rysunków ma zdecydowanie gorszy okres w swoim życiu: z pracy zostaje wyrzucony przez przyjaciela, który w dodatku podrywa jego żonę podczas leczenia psychologicznego. Popadającemu w apatię - starzejącemu się mężczyźnie z pomocą przychodzi syn oferując inscenizację jednego z dnia jego młodości.

Motyw podróży w czasie, tak popularny w kulturze, tutaj przyjmuje bardzo realny wymiar w sposób umowny wykorzystujący filmową inscenizację. Niestety francuski reżyser i jednocześnie scenarzysta (a także współautor muzyki – taka wielofunkcyjność najczęściej negatywnie odbija się na poziomie produkcji) sam się gubi w swoim pomyśle, a bohaterowie zadają sobie pytania kto tutaj udaje, a kto jest realny. Jeszcze gdyby to miało jakiś urok, a tymczasem praktycznie wszyscy bohaterowie, z tym głównym na czele - są antypatyczni. Do błędów realizacyjnych należy również zaliczyć przekombinowany montaż, który tylko pogłębia chaos scenariusza.

 

Formuła filmu wymagała wysiłku inscenizatorskiego. I faktycznie pod względem scenografii, kostiumów i charakteryzacji wiele się udało, co nadaje jakiegoś uroku tej produkcji. Dużo gorzej jest ze scenami erotycznymi, nakręconymi bez koniecznego w tym elemencie wyczucia – jedynie orgia zapowiadała się ciekawie, ale pojawia się na ekranie na kilka sekund.

 

Film co prawda ma akcent warszawski, ale po zwiastunie można było oczekiwać dużo więcej. A na Wodeckiego się nie doczekamy, mimo zachęcającego zwiastuna. Multipleksy zwietrzyły chyba dlatego szanse na lepszą frekwencję, bo nie zawsze filmy wprowadzane przez Gutka znajdują tak szeroką dystrybucję.

 

Zalety:

+ oryginalny konspekt

+ polskie nawiązania

+ kostiumy, charakteryzacja, scenografia

+ dystrybucja w multipleksach

 

Wady:

- luki scenariuszowe

- niesympatyczni bohaterowie

- przekombinowany montaż

- za dużo na głowie reżysera (scenariusz, muzyka)

- brak obiecanych w zwiastunie piosenek Wodeckiego

- długawe

 

Zwiastun (z Wodeckim):

tytuł oryginalny: La belle époque

rok: 2019

produkcja: Francja

data premiery: 31 stycznia 2020

dystrybutor: Gutek Film

gatunek: komediodramat

 

  • reżyseria i scenariusz: Nicolas Bedas

  • zdjęcia: Nicolas Bolduc

  • montaż: Anny Danché, Florent Vassault

  • muzyka: Nicolas Bedas, Anne-Sophie Versnaeyen

  • scenografia: Stéphane Rozenbaum

  • kostiumy: Emmanuelle Youchnovski

  • obsada: Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Fanny Ardant, Daria Tillier, Pierre Arditi, Denis Podalydès, Jeanne Arènes

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon