„SamSam” – kosmiczne moce (ocena 5/10)


Kolorowa kreskówka, wątpliwa edukacyjnie.

Czerwony tytułowy stworek – syn superbohaterów bezskutecznie szuka swojej supermocy. Na wrogiej zielonej planecie córka sepleniącego dyktatora marzy o przyjaźni.

Standardowy motyw interakcji dzieci z dwóch zwaśnionych światów. W zamierzaniu ma być pochwałą przyjaźni. Jednak zbyt wiele jest negatywnych stereotypów (zły charakter z wadą wymowy) i nieposłuszeństwa. Momentami jest zbyt strasznie, jak na grupę docelową tej produkcji. A są nią najmłodsi widzowie. Podkreślone jest to pastelowymi barwami. Poszczególne światy zostały wyraźnie skontrastowane: dobry – czerwony, zły – zielony, kosmos – niebieski. Dla dzieci to powinna być dobra rozrywka bo akcja jest żwawa, fabuła klarowna, ale czy poprawna edukacyjnie to już duża wątpliwość.

Wyraziste i ciekawe postacie, z drugiej szablony stereotypowość i przewidywalność. Rażą zbyt naiwne dialogi, a nade wszystko niedopracowany polski dubbing, jakby przy europejskiej produkcji nie warto było się starać. Nawet jeżeli dzieci będą się nieźle bawić, to rodzicom ta produkcja nie zaimponuje.

Plusy:

+ pochwała przyjaźni

+ pastelowe

+ rozróżnienie światów kolorami

+ wyrazistość bohaterów

+ żwawa akcja

Minusy:

- stereotypy

- promocja nieposłuszeństwa

- sepleniący ojciec

- naiwne dialogi

- przewidywalność

- niedopracowany dubbing

Zwiastun:

produkcja: Francja

rok: 2019

data premiery: 7 sierpnia 2020

dystrybucja: Kino Świat

gatunek: animacja

· reżyseria: Tanguy de Kermel

· scenariusz: Valérie Magis, Jean Regnaud

· obsada oryginalna: Isaac Lobé-Lebel, Lior Chabbat, Jeremy Prevost, Sebastien Desjours, Léopold Vom Dorp

· polski dubbing: Jakub Strach, Pola Piłat, Maciej Kosmala, Karolina Kalina-Bulcewicz, Paweł Ciołkosz, Weronika Łukaszewska, Albert Osik, Waldemar Barwiński, Nina Kwapisiewicz

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon