„Banksterzy” – kredyty frankowe (ocena 6/10)
Nie tak daleko odbiega od prawdy, niestety, jakby wyglądało z przerysowanego scenariusza. Bankowców jednak nie przestraszy, jak jest reklamowany na plakatach.
Młode małżeństwo mieszkające w małym mieszkaniu z matką (teściową) pragnie mieć swój własny kąt. Wizyta w banku otwiera możliwość, ale pod warunkiem kredytu walutowego, który odradza przyjaciel pracujący w segmencie finansowym za granicą.
Twórcy filmu, za co im chwała, poruszają temat ważny i kłopotliwy dla wielu oszukanych ludzi. Niepotrzebnie umieszczają zbyt wiele aspektów bankowych przekrętów, wsadzając oprócz dominującego motywu kredytów frankowych, jeszcze: polisolokaty, umowy opcyjne, fikcyjne dusze, kryzys po upadku Lehman Brothers, a nawet spisek bankowo-polityczny. Przez taki natłok i pomieszanie wątków umykają elementy, które przypominają realne nieetyczne działania. Są ukazane metody sprzedażowe, z którymi wielu pokrzywdzonych się zetknęło. Pomieszano również gatunki, początkowo próbując celować w nastrój komediowy znany z filmów Vegi, co podkreśla jeszcze obsada charakterystyczna dla tego kontrowersyjnego reżysera. W lepszym momencie dominuje klimat dramatyczny - nawet zbliżony do dwóch najlepszych polskich produkcji tego typu: „Dług” i „Plac Zbawiciela”. Niestety pod koniec produkcja przeradza się w thriller sensacyjny chyba tylko aby doprowadzić do w miarę pozytywnego finału. Taki chaos, przerysowanie w wielu scenach oraz wyraźne braki w wiedzy finansowej dyskredytują dobre zamiary twórców. Mimo tego udało im się kilka razy trafić w punkt i za to im chwała.
Dużym błędem był wybór aktorów. Co prawda Antoni Królikowski radzi sobie poprawnie w ekspresyjnej roli, jednak zbyt kojarzy się z poprzednimi produkcjami. Jeszcze gorzej jest z pomysłem obsadzenia aktorów kojarzonych z produkcjami komediowymi i serialowymi. Karolak i Kożuchowska psują praktycznie każdą scenę. Wyróżnia się co najwyżej Nawrocki, w zupełnie przerysowanej roli.
Mimo tych mankamentów sama idea powstania filmu jest szczytna, a może nawet osoby pokrzywdzone odnajdą swoje własne, prywatne dramaty. Sukces frekwencyjny mu nie grozi, ale raczej z powodów epidemiologicznych, bo filmowo nie ogląda się źle – mimo wielu już negatywnych (pewnie sponsorowanych przez banksterów …) recenzji i opinii.
Plusy:
+ poruszona tematyka nieetycznych działań
+ ukazanie sposobów sprzedażowych
+ dobre tempo
+ zachęcający plakat
Minusy:
- chaos narracyjny
- zbyt wiele tematów
- przerysowanie
- chybiony casting
- różnorodność gatunkowa
- niepotrzebne elementy komediowe
Zwiastun:
produkcja: Polska
rok: 2020
data premiery: 16 października 2020
dystrybucja: Kino Świat
gatunek: dramat
· reżyseria: Marcin Ziębiński
· scenariusz: Adam Guz, Piotr Starzak
· zdjęcia: Dominik Danilczyk
· montaż: Paweł Sitkiewicz
· muzyka: Rafał Kulczycki
· obsada: Katarzyna Zawadzka, Antoni Królikowski, Magdalena Lamparska, Tomasz Karolak, Jan Frycz, Małgorzata Kożuchowska, Jan Frycz, Maciej Nawrocki, Marcin Bosak, Rafał Zawierucha, Ewa Kasprzyk, Przemysław Bluszcz
Comments