top of page

„Banksterzy” – kredyty frankowe (ocena 6/10)


Nie tak daleko odbiega od prawdy, niestety, jakby wyglądało z przerysowanego scenariusza. Bankowców jednak nie przestraszy, jak jest reklamowany na plakatach.

Młode małżeństwo mieszkające w małym mieszkaniu z matką (teściową) pragnie mieć swój własny kąt. Wizyta w banku otwiera możliwość, ale pod warunkiem kredytu walutowego, który odradza przyjaciel pracujący w segmencie finansowym za granicą.

Twórcy filmu, za co im chwała, poruszają temat ważny i kłopotliwy dla wielu oszukanych ludzi. Niepotrzebnie umieszczają zbyt wiele aspektów bankowych przekrętów, wsadzając oprócz dominującego motywu kredytów frankowych, jeszcze: polisolokaty, umowy opcyjne, fikcyjne dusze, kryzys po upadku Lehman Brothers, a nawet spisek bankowo-polityczny. Przez taki natłok i pomieszanie wątków umykają elementy, które przypominają realne nieetyczne działania. Są ukazane metody sprzedażowe, z którymi wielu pokrzywdzonych się zetknęło. Pomieszano również gatunki, początkowo próbując celować w nastrój komediowy znany z filmów Vegi, co podkreśla jeszcze obsada charakterystyczna dla tego kontrowersyjnego reżysera. W lepszym momencie dominuje klimat dramatyczny - nawet zbliżony do dwóch najlepszych polskich produkcji tego typu: „Dług” i „Plac Zbawiciela”. Niestety pod koniec produkcja przeradza się w thriller sensacyjny chyba tylko aby doprowadzić do w miarę pozytywnego finału. Taki chaos, przerysowanie w wielu scenach oraz wyraźne braki w wiedzy finansowej dyskredytują dobre zamiary twórców. Mimo tego udało im się kilka razy trafić w punkt i za to im chwała.

Dużym błędem był wybór aktorów. Co prawda Antoni Królikowski radzi sobie poprawnie w ekspresyjnej roli, jednak zbyt kojarzy się z poprzednimi produkcjami. Jeszcze gorzej jest z pomysłem obsadzenia aktorów kojarzonych z produkcjami komediowymi i serialowymi. Karolak i Kożuchowska psują praktycznie każdą scenę. Wyróżnia się co najwyżej Nawrocki, w zupełnie przerysowanej roli.

Mimo tych mankamentów sama idea powstania filmu jest szczytna, a może nawet osoby pokrzywdzone odnajdą swoje własne, prywatne dramaty. Sukces frekwencyjny mu nie grozi, ale raczej z powodów epidemiologicznych, bo filmowo nie ogląda się źle – mimo wielu już negatywnych (pewnie sponsorowanych przez banksterów …) recenzji i opinii.

Plusy:

+ poruszona tematyka nieetycznych działań

+ ukazanie sposobów sprzedażowych

+ dobre tempo

+ zachęcający plakat

Minusy:

- chaos narracyjny

- zbyt wiele tematów

- przerysowanie

- chybiony casting

- różnorodność gatunkowa

- niepotrzebne elementy komediowe

Zwiastun:

produkcja: Polska

rok: 2020

data premiery: 16 października 2020

dystrybucja: Kino Świat

gatunek: dramat

· reżyseria: Marcin Ziębiński

· scenariusz: Adam Guz, Piotr Starzak

· zdjęcia: Dominik Danilczyk

· montaż: Paweł Sitkiewicz

· muzyka: Rafał Kulczycki

· obsada: Katarzyna Zawadzka, Antoni Królikowski, Magdalena Lamparska, Tomasz Karolak, Jan Frycz, Małgorzata Kożuchowska, Jan Frycz, Maciej Nawrocki, Marcin Bosak, Rafał Zawierucha, Ewa Kasprzyk, Przemysław Bluszcz

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page