top of page

„Ściana cieni” – Kumbhakarna (ocena 5/10)


Zamiast emocji, monotonia z imponujący górskimi widokami w tle.

Legenda niespełna ośmiotysięcznej góry Khumbakarny, znanej przez wspinaczy jako Jannu, odnosi się do lokalnych wierzeń. Dla himalaistów jest jednak przede wszystkim wyzwaniem ze względu na nieprzebytą wschodnią ścianę.

W pierwszej połowie film skupia się na lokalnej grupie szerpów, którzy mają swoją pokorę i spolegliwość, ale też osobiste, ambitne plany. Ten fragment to monotonna, odpowiadająca klimatowi azjatyckiemu, pozbawiona dialogów - opowieść. Klimat charakterystyczny dla azjatyckiej wrażliwości przypadnie do gustu tylko zwolennikom tego rodzaju kina.


W drugiej części film zmienia swoją optykę na opowieść o zdobywaniu góry. Pojawia się trójka himalaistów, którzy decydują się na wyzwanie. Ich współpraca, ale także wzajemne konflikty, zadecyduje o powodzeniu wyprawy.


Ten dualizm zarówno w samej tematyce, jak i tempie - nie służy filmowi. Staje się rozbity na dwie mało związane ze sobą historią. Pierwsza – odnosząca się do lokalnych klimatów, praktycznie w drugiej części zanika. Kino zna wiele znakomitych i emocjonujących filmów, także dokumentalnych o zdobywaniu szczytów. Historia polsko-rosyjskiej wyprawy jest raczej tylko naszkicowaniem potencjalnych emocji.


To co polskiej ekipie się udaje to z pewnością klimatyczne zdjęcia, oddające surowość i piękno Himalajów. Jednak sama realizacja filmu jest przeciętna, opiera się na monotonnym komentarzu z offu i wydłużanych, słabo zmontowanych scen.


Plusy:

+ górski klimat

+ naturalne zdjęcia

+ lepsza druga część


Minusy:

- dualizm tematyki i stylu

- monotonne

- brak emocji

- narracja z offu


Zwiastun:

produkcja: Polska, Niemcy, Szwajcaria

rok: 2020

gatunek: dokument

festiwale: Millennium Docs Against Gravity


  • reżyseria: Eliza Kubarska

  • scenariusz: Eliza Kubarska, Piotr Rosołowski

  • zdjęcia: Piotr Rosołowski, Keith Partrige

  • montaż: Barbara Toennieshen

  • muzyka: Marcel Vaid

  • dźwięk: Franciszek Kozłowski, Zofia Moruś

  • występują: Dawa Tenzing Sherpa, Jomdoe Sherpa, Ngada Sherpa, Dmitriy Golovchenko, Sergey Nilov, Marcin Tomaszewski

  • narrator: Rekha K. Yadav

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page