top of page

„Sierpień” – seksualność (ocena 5/10)


Realistyczne ukazanie nastoletniego napięcia seksualnego, na tle kubańskich napięć społecznych.

Nastoletni Carlos podczas wakacji przeżywa z kolegami zafascynowania erotyczne. W tle napięta sytuacja polityczna na Kubie.

Ocenę tego filmu determinuje obecność na festiwalu dla młodzieży i kwalifikacja od 14 lat. A to defacto film zawierający wulgarne aluzje erotyczne i sceny seksualne – nawet jeżeli nie pokazują seksu dosłownie. To stawia pytania, czy propagowanie takich produkcji ma charakter edukacji, czy też wpisuje się w ruchy powodujące deprawację, a w przyszłości dewiacje dorastającej młodzieży. Dla nastoletniego widza ukazanie i powiadanie tak wprost o inicjacjach seksualnych jest jawnym przyzwoleniem na uprawianie seksu w młodym wieku, co może jest atrakcyjne jak się ma kilkanaście lat, ale często wiąże się z przykrymi konsekwencjami typu: niechciane małoletnie ciąże, nadaktywność seksualna w późniejszym okresie, rozczarowanie miłosne. Temat jest oczywiście szerszy i wielowymiarowy jednak tak jawne przekraczanie granic nie może pozostać bez reakcji – jak się będzie przesuwać granice to niedługo w ramach edukacji seksualnej młodzieży będzie serwowana twarda pornografia.


Sam film jako taki ma wiele atutów. Budowany klimat napięcia seksualnego został przedstawiony oszczędnymi środkami wyrazu: mało jest tutaj muzyki, dialogów, samej akcji. To jednak odpowiada tematyce, bo kwestia napięcia seksualnego dzieje się w głowie (tudzież w kroczu) młodego człowieka. Takie ujęcie daje wrażenie realności, do czego przyczynia się również oszczędne, prawie naturszczykowe aktorstwo. Ta forma także kwalifikuje ten film jako propozycje dla dorosłych, bo młodzież poza kilkoma scenami, jawnie erotycznymi, nie znajdzie tutaj odpowiedniego tempa i ciekawej historii.


Warto odnotować ukazanie tła społeczno-polityczne. Rozczarowani jednak będą ci którzy oczekują od filmu analizy sytuacji politycznej na Kubie w czasach rządów Fidela Castro, chociaż film ukazuje bardzo ważny okres i nasilenie procederu sprzeciwu społecznego. Jednak dla bohatera, mającego co innego w głowie, te wydarzenia stanowią tylko tło, i tak zostają w filmie ukazane. To nasila uniwersalizm historii, bo w takim wieku młodzi ludzie myślą o dekoltach sąsiadek, a nie o reżimie, czy też wyborach politycznych. Warto to mieć na uwadze oceniając postawy młodych ludzi na całym świecie.


Jakkolwiek negatywnie trzeba ocenić obecność tego filmu na online’owej formule Kina w Trampkach 2020 to zapewne jedyna okazja w Polsce obejrzeć ten film. O tyle szkoda, że jego wydźwięk jest uniwersalny. Ale jak w Polsce miałby równie niską kategorią wiekową to lepiej się stanie, że zginie gdzieś w czeluściach współczesnych produkcji filmowych.


Plusy:

+ realizm

+ napięcie seksualne

+ wysmakowane ujęcia erotyczne

+ kontekst społeczny

+ uniwersalizm historii


Minusy:

- nieodpowiednie na festiwal młodzieżowy

- skandaliczna kwalifikacja wiekowa

- monotonny w formie

- niewykorzystany potencjał ukazania problemów politycznych na Kubie


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Agosto

produkcja: Kuba, Kostaryka, Francja

rok: 2019

gatunek: dramat

festiwale: Kino w Trampkach 2020


  • reżyseria: Armando Capó Ramos

  • scenariusz: Armando Capó Ramos, Abel Arcos

  • zdjęcia: Javier Labrador Deulofeu

  • montaż: Juan Soto

  • muzyka: Alex Catona

  • występują: Alejandro Guerrero Machado, Glenda Delgado Dominguez, Damián Gonzalez Guerrero

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page