top of page

„Tajni i fajni” – gołębiem być (ocena 5/10)


Animacja sympatyczna, ale niekoniecznie dla dzieci.

Walter od dziecka pasjonował się wymyślaniem urządzeń, które mogą poprawić bezpieczeństwo bez sięgania po przemoc. Gdy dorósł los zetknął go z zadufanym w sobie agentem, który jedyne rozwiązanie w walce ze złem widzi użycie siły. Wspólnie muszą stawić czoła przestępcy, który zagraża całemu światu. A nie specjalnie mają umocowanie agencji. W dodatku pewien eksperyment powoduje znaczne ograniczenie możliwości agenta.

Animacja, która powtarzalnie sięga po motyw ratowania świata przez specyficznym bohaterów. Siłą napędzającą fabuła ma być interakcja dwóch odmiennych podejść do życia, a także lekcja pokory dla bohatera typu „James Bond”. Akurat motyw z zamiany superagenta w słabe zwierzę jest ciekawy – szczególnie że gołąb należy także wizualnie do śmiesznych zwierzątek Twórcy wykorzystali ten potencjał i wizualnie film ogląda się sympatycznie. Niestety niepotrzebnie, z punktu widzenia przeznaczenia dla dzieci, zawarto sceny i teksty dla nich nieodpowiednie. Niektóre aluzje budzą śmiech bardziej dorosłej, najczęściej męskiej, widowni. Jakby to miał być film dla współczesnych mężczyzn to pewnie odczucia byłyby bardziej pozytywne. Ale w formule dla dzieci nie sprawdza się ze względów edukacyjnych.


Sama animacja jest kolorowa, akcja żywa, jednak jak się patrzy na rozbuchany budżet (ponad 100 mln USD) tej produkcji to można mieć wątpliwości czy odpowiednio został wykorzystany. Dopracowano co prawda wizualizację lokalizacji oraz zachowania zwierząt, ale niewiele ponadto. Wrażenie jest takie, że to film jakich już wiele powstało, a jak dochodzą wątpliwości edukacyjne to lepiej wybrać dla swoich latorośli bardziej odpowiednią produkcję.


Zalety:

+ wizualizacja gołębia

+ żywa animacja

+ prosta fabuła

+ wyraziści bohaterowie

+ dopracowane lokalizacje


Wady:

- głupie dialogi

- nieodpowiednie sceny

- wtórne i szablonowe

- zbyt czytelne nawiązania do kina szpiegowskiego

- kiepski czarny charakter


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Spies in Disguise

produkcja: USA

rok: 2019

data premiery: 10 stycznia 2020

dystrybucja: Imperial - Cinepix

gatunek: animacja


  • reżyseria: Nick Bruno, Troy Quane

  • scenariusz: Brad Copeland, Lloyd Taylor

  • muzyka: Theodore Shapiro

  • oryginalna obsada: Karen Gillan, Rachel Brosnahan, Tom Holland, Will Smith, Rashida Jones, Ben Mendelsohn, Reba McEntire, Stefania Spampinato

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page