Zabawa w pochowanego – noc poślubna (ocena 6/10)
Propozycja dla zwolenników odjechanych, krwawych produkcji, ale również przestroga aby dwa razy się zastanowić nad wżenieniem w bogatą rodzinę.
Panna Młoda pochodzi z nizin społecznych, ale jej narzeczony ma rodzinę która dorobiła się na grach planszowych i ślub odbywa się w zamkowej posiadłości. Zamiast tradycyjnych zabaw weselnych po północy następuje inicjacja nowej członkini rodziny poprzez wylosowanie gry, w którą goście weselni będą grać do bladego świtu. Losowanie wydaje się niegroźnie, w końcu w chowanego każdy za dziecka się bawił i nikogo krzywda nie spotkała. A jednak tym razem panna młoda w sukni ślubnej i trampkach będzie musiała stoczyć krwawą walkę na śmierć i życie.
Pomysł wyjściowy jest może szablonowy, ale jednak ma pewne cechy oryginalności, chociaż poprzez wykorzystanie nie zawsze lubianych zabaw weselnych, czy też wyraźny podział na hermetyczną bogatą rodzinę i ładną, ale samotną w walce dziewczynę. Co prawda szybko zaczyna brakować pomysłów, ale zastępuje to dynamiczna końcówka z wykorzystaniem większości budżetu na hektolitry sztucznej krwi.
Na pewno dla wielu wystarczającym atutem jest odgrywająca główną rolę Samara Weaving, która potrafi odnaleźć się w groteskowo-krwawej konwencji na tracąc uroku, wykorzystując specyficzny do walki o przetrwanie strój sukni ślubnej i nawet w najkrwawszych momentach nie tracąc zarówno rezonu, jak i uroku.
W czasach napływu różnych produkcji próbujących odświeżyć i uatrakcyjnić gatunek horroru ten film niczym specjalnym się nie wyróżnia, ale seans jest dobrą rozgrywką, dla niektórych nawet emocjonującą. Co prawda dystrybutor nie zaszalał z seansach, jednak można to obejrzeć wieczorową porą w multipleksach. Na pochwałę zasługuje, co rzadko się zdarza polski tytuł, który idealnie oddaje fabułę i klimat.
Plusy
ciekawy pomysł wyjściowy
umiejętność sprawne połączenia groteski z krwawym horrorem
dynamiczny, ociekający krwią finał
ładna panna młoda
udana kreacja Samary Weaving
groteska motywy walki o przetrwanie w sukni ślubnej i trampkach
stylizacja wnętrz
polski tytuł
Minusy:
szablonowość i klisze z horrorów klasy B
brak pomysłów w środkowej fazie
nierówne tempo
powierzchowna charakterystyka postaci
dialogi
przeciętne w napływie oryginalnych pomysłów na horrory
mało seansów
obrzydzenie bezpiecznej zabawy z dzieciństwa
Zwiastun:
tytuł oryginalny: Ready or not
produkcja: USA
rok: 2019
premiera kinowa: 11 października 2019
dystrybucja: Imperial Cinepix
gatunek: horror
reżyseria: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
scenariusz: Guy Busick, Ryan Murphy
muzyka: Brian Tyler
zdjęcia: Brett Jutkiewicz
montaż: Terel Gibson
scenografia: Andrew M. Stearn
obsada: Samara Weaving, Adam Brody, Mark O'Brien, Henry Czerny, Andie MacDowell