top of page

Pierwsza gwiazdka – Maryja i osioł (ocena 7/10)


Eksperymentalne połączenie animowanego kina dla dzieci, z biblijną historią narodzenia Chrystusa. Udane, acz nie zauważone.

Maryja nawiedzona przez anioła musi przyznać się przed swoim mężem Józefem z niespodziewanej ciąży. Tymczasem dwa osiołki ciężka pracują uwięzieni w stodole. Ten młodszy ma ambicje się wyzwolić i powozić w królewskim orszaku. Na wieść o spodziewanych narodzinach Mesjasza do Betlejem zciąga zastęp króli na pociesznych wielbłądach z darami dla nowonarodzonego władzcy.

Ryzykowny pomysł na animacje. Z jednej strony jest to produkcja o pociesznych gadających – między sobą, bo ludzie już ich nie rozumieją, zwierzątkach. Z drugiej tłem są biblijne wydarzenie od nawiedzenia Maryi po narodzenie w betlejemskim żłobie. Takie połączenie wymagało wyczucia i uniknięcia trywializacji jakże ważnych z punktu widzenia religijnego wydarzeń. I to się zaskakująco udało, mimo że twórcy nie unikają tematów trudnych. Takim z pewnością jest sytuacja Maryi po Niepokalanym Poczęciu i reakcja Józefa na ciąże swojej żony. Uwypuklono również misję Trzech Króli. Przekaz jest wierny ewangelicznie, dzięki temu udało się uniknąć szarganiu świętości.


Wątek biblijny jest jedynie tłem, a głównym nurtem narracji są przygody zwierząt. I także w tym zakresie film jest pozytywnym zaskoczeniem. Zwierzątka są sympatyczne i wyraziste: osiołek, owieczka, gołąb, zabawne: dialogi wielbłądów Trzech Króli, a nawet czarne charaktery w postaci dwóch psów dają radę. Jest to pewne symboliczne, ale bardzo sympatyczne odwrócenie tradycji bożonarodzeniowej, w której istotą są narodziny Chrystusa, a w tle zwierzątka obecne ze względu na okoliczności. W „Pierwszej gwiazdce” narodziny są co prawda w tle, ale nie umniejsza to wagi tego wydarzenia, a jedynie zmienia percepcję. Edukacyjnie dla małych dzieci może to być udany zabieg, acz ryzykowny.


Animacja jest dynamiczna, kolorowa. Akcja wartka. Idealna dla młodszej widowni. I tutaj się pojawia podstawowy problem tego filmu, czy maluchy dadzą radę ogarnąć wątek religijno-biblijny. Bo jednak stanowiąc tło jest on ważnym elementem i głównym celem filmu. W każdym razie wątek małżeńskich kłopotów Maryi i Józefa nie będzie dla nich czytelny.


Pozytywną niespodzianką jest dopracowany polski dubbing, wsparty śmiesznością oryginalnych dialogów (wielbłądy są bezbłędne). Wykonano również dobrą prace z synchronizacją polskiego tekstu z ustami animowanych postaci.


Produkcja została wprowadzona do kin w idealnym bożonarodzeniowym momencie, ale nie przebiła się do szerszej widowni. Niestety może to mieć związek z niechęcią do kina religijnego dystrybutorów i kinowej społeczności. Wielka szkoda, bo to naprawdę pożyteczna bajka, która w konwencji animacji ukazuje istotę narodzin Chrystusa.


Plusy:

 • pomysł połączenia kina animacji zwierzątek z wydarzeniami biblijnymi

 • sympatyczni bohaterowie zwierzęcy (osiołek, ptaszek, wielbłądy, ale także czarne charaktery – psy) i ludzcy (Maryja, Józef, Trzej Królowie)

 • religijno, bożonarodzeniowy wydźwięk, wierność przekazom ewangelicznym

 • bardzo ładna animacja

 • dopracowany dubbing


Minusy:

 • niejednoznaczna grupa docelowa

 • ryzyko trywializacji narodzin Chrystusa

 • nieczytelny dla maluchów wątek małżeństwa Maryi

 • brak szerszej promocji


Zwiastun:

tytuł oryginalny: The Star

polska premiera: 1 grudnia 2017

produkcja: USA

rok: 2017

gatunek: animacja


 • reżyseria: Timothy Reckart

 • scenariusz: Carlos Kotkin

 • dubbing: Steven Yeun, Keegan-Michael Key, Aidy Bryant, Gina Rodriguez, Zachary Levi

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
 • Twitter Social Icon
bottom of page