top of page

Nienawiść, która dajesz – czarnobiały obraz USA (ocena 5/10)


Różnice w postrzeganiu ludzi na podstawie rasy. Ten temat na dobre zagościł w amerykańskiej kulturze. Przenika także do kina młodzieżowego, bo tak należy sklasyfikować tę produkcję.

Rodzina Carter. Czarna. Wytatuowany ojciec, matka, trójka dzieci o specyficznych imionach: Starr (gwiazda nie wiedzieć czemu przez dwa „r”), Siedem (siódemka) i najmłodszy o imieniu oznaczającym szczęście. Starr chodzi do ekskluzywnej szkoły, ma białe koleżanki, a nawet białego (i przystojnego) chłopaka. Tkwi więc trochę na skraju czarnoskórego i białego otoczenia, które jak widać wciąż dzieli Amerykę. Tragiczne wydarzenie w trakcie niepozornej kontroli drogowej odmieni jej życie każąc stanąć po określonej stronie barykady sporu rasowego.

Film balansuje pomiędzy kinem stricte młodzieżowym (liceum, pierwsza miłość, kłótnia nastolatków), a dramatem społeczno-kryminalnym (handel narkotykami, brutalność policji, zamieszki na tle rasowym). Ta dwutorowość nie wychodzi na dobre rozwlekając w dodatku do zbyt długiego formatu. A to ona miała być wartością filmu czyniąc go oryginalnym. Niestety z różnych powodów nie wyszło. Wynika to z faktu, że oczekujemy od bohaterki pewnego przełomu – w końcu dokładnie widziała całe tragiczne zajście. Jednak pogrąża się ona w nakręcaniu spirali nienawiści, co nie jest uzasadnione biorąc pod uwagę jej doświadczenia życiowe. W równym stopniu doświadcza bowiem nietolerancji ze strony białych (policja), co chociażby jej ojca, który nie dopuszcza jakichkolwiek przyjaznych kontaktów z osobami innej rasy. To w scenie, gdy poznaje białego wybranka swojej córki najlepiej wychodzi brak tolerancji rzekomo pokrzywdzonej strony. Co więcej ze strony gangu dowodzonego przez czarnoskórego mafiozę zaczyna im grozić śmiertelne niebezpieczeństwo. Niestety bohaterka nie wyciąga z tego wniosków, a jej inteligencja powinna powodować właśnie taką reakcję. Nic to, że sam poszkodowany w zdarzeniu stanowiącym punkt zwrotny filmu też miała wiele za uszami, a i w trakcie interwencji policyjnej nie stosował się do wytycznych. Bohaterka twardo staje na czele protestów przeciwko rasizmowi, dodatkowo eskalując konflikt. Jeżeli widz czeka na chwilę refleksji, zwrot jej nastawienia – to się nie doczeka, co może powodować rozczarowanie całą fabułą.

Nie zachwyca również tempo narracji. Przez długi okres jest powolne, wręcz ślamazarne, żeby przyśpieszyć po kluczowym zwrocie akcji, i znowu zwolnić w końcówce. Wyraźnie nie dopracowany został etap postprodukcji – wiele scen było do wyrzucenia, także ich kompozycja pozostawia wiele do życzenia. Problem narracyjny wynika przede wszystkim z książkowego pierwowzoru (powieść Angie Tomas) – historia jest opowiadana głosem z offu, a bohaterka wyraża swoje nastawienie oraz przedstawia poszczególne sposoby książkowym czytaniem tekstu, a nie samym obrazem – co jest zadaniem sztuki filmowej.


Aktorsko film opera się na wyrazistej, ale grającej na jednej minie Amandli Stenberg. Ocena jej roli nie może być jednoznaczna: bo poszukuje swojego miejsca w nie najlepiej skonstruowanej postaci, ale od pewnego momentu powoduje już znużenie.

Pod względem muzycznym, charakteryzacyjnym, scenograficznym i kostiumowym starano się oddać klimat współczesnej Ameryki. Chyba najlepiej udało się to w środowisku szkolnym, tym bardziej szkoda że ten wątek został akurat maksymalnie spłycony.


Jeżeli wartością tego filmu miało być ukazanie współczesnego obrazu Ameryki pogrążonej w sporze rasowym, to fabuła zupełnie do tego nie przekonuje. Stąd uczucie rozczarowanie, a ze względu na przeciętną realizację – znużenia. Warto jednak wspomnieć, że film zbiera również pozytywne, czasem nawet skrajnie pozytywne (TUTAJ) opinie. Więc może się podobać.


Plusy:

 • tematyka

 • dbałość o szczegóły

 • młodzieżowa forma społecznego tematu

 • charyzmatyczna Stenberg

 • muzyka


Minusy:

 • nieracjonalne wybory bohaterki

 • nużąca narracja

 • widoczny pierwowzór książkowy

 • zbyt długi format


Zwiastun:

Tytuł oryginalny: The Hate U Give

Polska premiera: 25 stycznia 2019

Produkcja: USA

Rok: 2018

Gatunek: dramat


 • reżyseria: George Tillman Jr.

 • scenariusz: Audrey Wells na podstawie powieści Angie Tomas

 • obsada: Amandla Stenberg, Regina Hall, Russell Hornsby, Anthony Mackie, Issa Rae

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
 • Twitter Social Icon
bottom of page