top of page

Przyciąganie - ruskie science-fiction (ocena 8/10)


Julia Lebiediewa (całkiem nieźle zagrana przez młodą rosyjską aktorkę Irinę Starszenbaum) córeczka wysoko postawionego wojskowego jest w okresie buntu. Akurat w tajemnicy przed ojcem uprawia seks ze starszym, nieakceptowanym przez ojca, Artjomem (także całkiem przyzwoity Aleksander Pietrow). Tymczasem cała Moskwa żyje deszczem meteorytów. Ale jeden obiekt jest nadzwyczajnych rozmiarów. Rosjanie jak to ruscy nieudolnie strzelają do dziwnie zachowującego się statku, co kończy się gigantyczną tragedią - akurat nad blokowiskiem, gdzie nieświadoma niczego Julia mizdrzy się w łóżku z chłopakiem. Młodzi odegrają istotną rolę w ratowaniu świata przed przybyszami.


Zaskakujący gatunkowo nowy film Fedora Bondarchuka (wojenna „9 Kompania”). Reżyser całym garściami czerpie z klasyków kina science-fiction („Avator”, „Dystrykt 9”, „Transformers”, „Moja macocha jest kosmitką”, „Dzień niepodległości”, „Gry wojenne”, „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”), ale mimo tego utrzymuje swój własny klimat kierunkując na przyziemne rozważania. Natura człowieka: agresja, nietolerancja, egoizm uniemożliwia kontakt z inteligentną cywilizacją: obcy mają zakaz odwiedzania naszej planety. Można oczywiście potraktować ten film wyłącznie w konwencji komediowej. Widzom tyle alternatyw zazwyczaj bardzo się podoba.


Realizacyjnie jest bardzo efektownie. Rosjanie przeznaczyli sporo środków na tą superprodukcję.


Film był na Warszawskim festiwalu Filmowym. Spokojnie poradziłby sobie w normalnej dystrybucji, ale brakuje odważnego dystrybutora.


Bardzo dobry zwiastun:

Produkcja: Rosja

Rok: 2017

Gatunek: science-fiction, komedia, młodzieżowy

Warszawski Festiwal Filmowy: Pokazy Specjalne


  • Reżyseria: Fedor Bondarchuk

  • Scenariusz: Oleg Malovichko, Andrey Zolotarev

  • Zdjecia: Mikhail Hasai

  • Muzyka: Ivan Burlyaev, Dmitry Noskov

  • Scenografia: Zhanna Pakhomova

  • Obsada: Irina Staryshenbaum, Alexander Petrov, Rinal Mukhametov, Oleg Menshikov

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page