"Niemiłość" - rozwód a dziecko (ocena 7/10)

Małżeństwo tuż przed rozwodem. Mają już nowych partnerów, załatwiają formalności związane z mieszkaniem. Nawet nie palą się do opieki nad 12-letnim chłopcem pozostawionym samemu sobie. Dramatyczne wydarzenia zmienią ich postrzeganie wychowania dziecka. Co ciekawego samego chłopca w tym filmie praktycznie nie ma, czyli tak jak w życiu małżeństwa - ten zabieg to tylko jeden z wielu atutów najnowszego filmu Andrieja Zwiagincewa.
Akcja rozwija się bardzo powoli. Reżyser, jak to ma w zwyczaju, długo buduje nastrój kreśląc wzajemne stosunki pomiędzy bohaterami. Przyjdzie jednak moment gdy film stanie się prawie kryminalnym thrillerem. Ale też bez przesady. Jak to w kinie ambitnym to widz musi sobie odpowiedzieć na kluczowe pytanie. Albo pozostać w niepewności.
Zwiagincew doskonale już w Polsce znany (stąd dziwi długi okres od premiery światowej do polskiej ... brawo dystrybutor ...) i doceniany (oscarowa rywalizacja Lewiatana z Idą), odrywa się od paradoksów swojego rodzimego kraju i porusza temat uniwersalny. Tym bardziej dziwią zarzuty o antyrosyjskość, tym razem można nawet powiedzieć że działania służb i administracji jest bardziej niż poprawna. Problem tkwi natomiast w stosunkach ludzkich: zmęczenie związku, wpływ złego wychowania na całe życie, samotność dzieci przy robiących karierę rodziców. Spokojnie akcja tego filmu mogła toczyć się na przykład w Austrii. Zwiagincew jako obserwator życia sprawuje się znakomicie. A że nie łatwo się to ogląda? - to już problem widza. Trzeba się skupić i aktywnie uzupełniać w głowie przesłanki pokazywane jedynie jako niepozorne sceny, czy pojedyncze kadry.
Moim zdaniem to film dużo lepszy od "Lewiatana": uniwersalny, zbilansowany, nastrojowy, wewnętrznie spójny, świetny aktorsko (rewelacyjne role rozwodników). Czy to przełoży się na jeszcze większy sukces (Oscar?), czy wprost przeciwnie? To już tajemnica gustu członków jury. Na Festiwalu Sputnik o biletach można było jedynie pomarzyć.
Zwiastun:
Polska premiera kinowa: 2 lutego 2018
Gatunek: Dramat społeczny
Typ: Kino ambitne
Produkcja: Rosja
Rok produkcji: 2017
Reżyseria: Andriej Zwiagincew
Obsada: Marjanna Spiwak, Aleksiej Rozin, Matwiej Nowikow, Marina Wasiljewa, Andris Keiss, Aleksiej Fatejew, Siergiej Borisow, Natalia Polakowa, Anna Gularenko, Artiom Żygulin
Scenariusz: Oleg Niegin, Andriej Zwiagincew
Muzyka: Jewgienij Galperin
Zdjęcia: Michaił Kriczman
Festiwale:
11. Festiwal Sputnik
2017 Nagroda Jury na MFF w Cannes
Kandydat do Oscara - Najlepszy Film Nieanglojęzyczny