top of page

Powrót do Itaki - duchy przeszłości (ocena 5/10)


Propozycja dystrybutora Aurora Films - prezentującego na polskich ekranach filmy specyficzne, niełatwe w odbiorze, z szerokiego grona kulturowego.


Akcja dzieje się na jednym z wieżowców Hawany. Bohaterzy wspominają młodzieńcze chwile, gdy było to miejsce ich zabaw, imprez i snucia planów życiowych.

Okazją do spotkania jest powrót jednego z mężczyzn z emigracji. Cały film stanowi rozmowę piątki przyjaciół z przeszłości (a spotykają się bez pośrednictwa Naszej klasy czy innego facebooka). Powoli wychodzą rozczarowania życiem, wzajemne pretensje i skrywane grzechy.


"Powrót do Itaki" jest filmem trudnym w odbiorze. Trzeba od początku wczuć się w wypowiedzi bohaterów i zainteresować ich problemami, bo inaczej widz nie ma szans ogarnąc kluczowych wątków.


Film pomimo odległości kulturowej powinien być bliski polskiemu widzowi, bo wydaje się że wiele problemów jest ponadterytorialnych, a wiele zbliżonych i na Kubie i na Polsce np. problem współpracy z władzami.


Co prawda mam wrażenie, że jak wezmę kamerę na najbliższe dwugodzinne spotkanie z kumplem z podstawówki to powstanie dużo ciekawszy i dowcipniejszy film, ale może to tylko wrażenie.


Zwiastun:


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page