top of page

W cieniu kobiet - wszyscy kłamią (ocena 6/10)Film Philippe’a Garrela - trochę niezauważony – zagościł na ekranach polskich kin. A szkoda bo jest to chyba jeden z najbardziej przystępnych i ponadczasowych filmów tego uznanego francuskiego reżysera („Powiew nocy”, „Dzika namiętność”, „Zwyczajni kochankowie”), acz mało popularnego w Polsce (przegląd jego filmu zorganizowano jedynie wrocławskich Nowych Horyzontach, co dla szerokiej widowni kinowej nie jest zbyt atrakcyjna rekomendacją).


Bohaterami filmu jest młode małżeństwo: Pierre - mąż dokumentalista i jego żona Manon, która zrezygnowała ze studiów i pomaga mężowi w pracy zawodowej. Oboje uczestniczą w nowym projekcie – filmie dokumentalnym o żyjącym jeszcze bohaterze z okresu II wojny światowej. Ale nie temat ich pracy będzie główną osią fabuły. Okazuje się że małżeństwo przeżywa mocny kryzys, a małżonkowie regularnie się zdradzają. I na tej kanwie reżyser ukazał znakomity portret psychologiczny głównych postaci (nie tylko samych małżonków, ale również kochanki).


Film jest:

  • czarno-biały, ale dodaje mu to uroku,

  • przegadany, ale dialogi co raz bardziej wciągają,

  • przewidywalny, ale jednak jak się ostatecznie okazuje prawdziwie odkrywczy.

Aktorzy grają lekko, nie ma zbędnych, przedłużanych scen, akcja toczy się wartko (są nawet istotne i zaskakujące zwroty akcji). Wszystko mocno osadzone w rzeczywistości – niestety bo głównym wnioskiem z tego filmu jest konkluzja że człowiek nie należy do zbyt prawdomównych istot, a dla swojego interesu i skrywanych potrzeb potrafi kłamstwem głęboko skrzywdzić najbliższe otoczenie. Na końcu okazuje się że kłamią nawet ci których w ogóle nie podejrzewaliśmy, co stanowi interesujące zamknięcie tego filmu.


Ogląda się to przyjemnie, film jest krótki, a bohaterowie mimo że mają sporo „za uszami” są jacyś tacy bliscy dla widza.


Zwiastun:

Polska premiera: 6 listopada 2015

  • Reżyser: Philippe Garrel

  • Obsada: Clotilde Courau, Stanislas Merhar, Lena Paugam, Vimala Pons, Antoinette MoyaOstatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page