top of page

"Dobrzy nieznajomi” – homosąsiedzi (ocena: 6/10 – za scenopisarza)



Telefony w mojej głowie – to tylko ja.

Nadwrażliwy twórca telewizyjnych scenariuszy mieszka samotnie w londyńskim bloku. Jego dziwne zachowanie zwraca uwagę sąsiada bezpruderyjnie pukającego do drzwi.

Adaptacja japońskiej książki tylko z pozoru jest filmem homoseksualnym. Nawiązanie kontaktu z homosąsiadem jest bowiem pretekstem do sentymentalnego powrotu. Odwiedziny rodzinnego domu, rozmowy z ojcem i matką, szczere wyznanie w stylu gejowskiego coming outu. Profesja protagonisty w sposób bezpośredni staje się związana z jego codziennością. Tworzenie w głowie historii na potrzeby scenariusza niewiele dzieli od konstruowania scen na potrzeby walki z własnymi traumami i życiowymi przeżyciami.

 

Kameralna produkcja, która z dramatu psychologicznego kieruje się w stronę psychiatrycznego fantasy. Umiejętnie wplatane wytwory wyobraźni intrygują zacierając granicę pomiędzy rzeczywistością a urojeniami. Widz w prowadzony jest w tą wewnętrzną walkę bez uprzedzenia, z nie małym nawet zaskoczeniem. To powoduje, że wciąga go ta pozornie zwyczajna historia. A interpretacje fabuły są przedmiotem dyskusji na filmowych portalach.

 

Urok tego filmu zabijają, a przynajmniej umniejszają, zupełnie niepotrzebne sceny erotycznego seksu homoseksualnego. Pozbawione wyczucia przypominają najgorsze praktyki kina gejowskiego, powodujące że jest ono przystępne tylko dla osób o specyficznej percepcji, a może nawet i dla nich są zwyczajnie niesmaczne.

 

Na szczęście film broni się aktorstwem, montażem i pozostawia intrygujący nastrój. Dość zaskakujący jak na tego typu film dystrybutor – Disney, zadbał o szeroką dystrybucję, intrygujący tytuł oraz promocję. Jedynie tytuł wydaje się mało adekwatny. Jak na tego typu produkcję cieszy się zainteresowaniem nawet w sieci multipleksów – dawno nie byłem na seansie na którym liczna publiczność zachowywała się tak wzorowo.

 

Zalety:

+ wyobcowanie głównego bohatera

+ traumy

+ wciągająca fabuła

+ intrygujące niedopowiedzenia

+ umiejętnie wplatane wytwory wyobraźni

+ przekonujące aktorstwo

+ podtrzymywany klimat

+ sprawna adaptacja

+ szeroka dystrybucja

+ różnorodność interpretacji


Wady:

- niepotrzebnie dosłowne sceny homoseksualne

- niełatwe w odbiorze

- ubogie w dialogi

- łatwo się pogubić w wyobraźni protagonisty

- mało trafny polski tytuł

 

tytuł oryginalny: All of Us Strangers

produkcja: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: melodramat erotyczno-psychologiczny

premiera: 9 lutego 2024

dystrybucja: Disney

 

  • reżyseria: Andrew Haigh

  • scenariusz: Andrew Haigh na podstawie powieści Taichi Yamada

  • obsada: Andrew Scott, Paul Mescal, Jamie Bell, Claire Foy, Carter John Grout, Ami Tredrea, Cameron Ashplant, Jack Cronin, Guy Robbins

 

 

obejrzane w sobotę 9 marca 2024 roku, o godzinie 21:40, w kinie Cinema City Arkadia

Comentarios


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page