top of page

"Tylko my dwoje”: historia małżeńska (ocena: 7/10 – za bliźniaczkę)A wydawał się mężem idealnym ….

Dawny kolega rozdziela przywiązane do siebie bliźniaczki. Zakochana Blanche wyjeżdża z ukochanym do nowego domu. Tam zakładają, początkowo idylliczną, rodzinę.

Studium toksycznego związku. Początkowo wszystko wydaje się idealnie. Ale w pewnym momencie wychodzi prawdziwy charakter męża: zaborczość, chorobliwa zazdrość, brak uszanowania swobody partnerki, agresja. Idylla zamienia się w piekło na ziemi. Najgorsze w tym filmie jest to, że brzmi on tak realnie – zapewne wiele kobiet w życiu przeżywa taki koszmar. I nie wszystkie są w stanie od tego uciec.

 

Silnie oddziaływanie tego filmu to zasługa perfekcyjnej kobiecej reżyserii. Odpowiedni sposób narracji z praktycznie niezauważalnymi przeskokami czasowymi i umiejętnym prowadzeniem historii w formie retrospekcji. Niezauważalny pierwowzór książkowy, nawet fragmenty narracji z offu wydają się naturalnie. Trafny dobór odpowiednio poprowadzonych aktorów. To dwójka odtwórców głównych ról potęguje odczucie realności.

 

Film przez polskie kina przechodzi praktycznie niezauważony. Przy niszowym dystrybutorze sukcesem są seanse w multipleksach. Cóż z tego jak sale świecą pustkami. Dystrybutor nie popisał się również mało zachęcającym tytułem. W efekcie jedna z najlepszych francuskich produkcji ostatnich lat, film o jakże ważnym i powszechnym problemie, zostanie przez większość widzów przeoczony. Wielka szkoda, chociaż z drugiej strony seans jest mocno przygnębiający. I bardziej dla kobiet, bo mężczyźni mogą się jednak poczuć wizerunkowo pokrzywdzeni.

 

Zalety:

+ reżyseria

+ sposób narracji

+ angażujące

+ niezauważalne przeskoki czasowe

+ wiarygodne aktorstwo

 

Mankamenty:

- przygnębiająco realne

- uproszczona fabuła

- zminimalizowany wątek siostrzany

- słabo rozpowszechnione

- mało przyciągający tytuł

 

tytuł oryginalny: L'amour et les forêts

produkcja: Francja

gatunek: dramat małżeńsko-psychologiczny

rok: 2023

data premiery: 21 czerwca 2024

dystrybutor: Aurora Films

 

  • reżyseria: Valérie Donzelli

  • scenariusz: Valérie Donzelli, Audrey Diwan na podstawie powieści Éric Reinhardt

  • obsada: Virginie Efira, Melvil Poupaud, Dominique Reymond, Romane Bohringer, Virginie Ledoyen, Zoé Lenoir, Lucien Thunin, Nathalie Richard, Marie Rivièreobejrzane w poniedziałek, 24 czerwca 2024 roku, o godz. 19:40, w kinie Cinema City Promenada

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page