top of page

"Urojenie” – wyimaginowany przyjaciel (ocena: 5/10 – za czarnulkę)Horror patchworkowej rodziny zaczyna się w śnie. I oczywiście kupnie nowego domu.

Bohaterka jest artystką z nocnymi koszmarami wynikającymi z jej pracy twórczej. Po przeprowadzce do nowego domu przypadłość ta znika. Wydaje się, że przed nią spokojne, rodzinne życie z mężem, córką i córką męża z poprzedniego małżeństwa.

Udaje się zarysować bohaterów. Protagonistka jest atrakcyjną, czarnoskórą młodą mężatką. Z problemami, ale starającą się zwalczać je, wychowując córki. Także obie dziewczynki mają swoje ciekawe historie. Ciekawe konotacje rodzinne, związane z dotychczasowymi przeżyciami. Do tego dochodzą interakcje z sąsiadami. Niestety na poprawnej charakterystyce postaci zalety tej produkcji się kończą.

 

Kuleje przede wszystkim scenariusz. Jakby złożony z klocków ze ogranymi horrorowymi schematami. Jest chory psychicznie ojciec, jest wścibska sąsiadka rzekomo opiekunka z dzieciństwa protagonistki, jest mała dziewczynka zafascynowana pluszowym misiem, i sam pluszak przejawiający niebezpieczne skłonności, przejście do innego świata. Chaotyczne przeskoki, nieangażująca fabuła, toporna narracja, irytujące dialogi. W każdym momencie widz ma wrażenie, a amator horrorów pewność, że już to wcześniej widział.

 

Do tego dochodzi widoczny niski budżet. Zastępowany jest on przez kameralny klimat. Jednak momentami twórcy dokładają sceny bardziej komputerowe, typu wielki pająk ze snu. Tak jakby znajdowali trochę pieniędzy na bardziej wyrafinowane sceny. A lepiej było poprzestać na niedopowiedzeniach.

 

Ogólnie przeciętny horror. W dodatku natłoku propozycji z tego gatunku nie ma czegoś wyróżniającego się, może poza czarnoskórą urodą głównej bohaterki. Oglądanie co prawda nie boli, ale też nie straszy, nie intryguje, nie angażuje. Szybko się za to o tym filmie zapomina.

 

Zalety:

+ wyrazistość bohaterów

+ mamusia - ładna czarnulka

+ rodzinne i sąsiedzkie interakcje

+ kameralność

+ scenografia

 

Wady:

- chaotyczne łączenie motywów

- sztampowe, wtórne, wręcz zapożyczane

- porzucanie wątków drugoplanowych

- narracja oparta na tłumaczeniu przeszłości

 

tytuł oryginalny: Imaginary

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2024

gatunek: horror rodzinno-pluszakowy

dystrybucja: Monolith Films

data premiery: 15 marca 2024

 

  • reżyseria: Jeff Wadlow

  • scenariusz: Jeff Wadlow, Greg Erb

  • obsada: DeWanda Wise, Pyper Braun, Betty Buckley, Taegen Burns, Veronica Falcón, Tom Payne, Samuel Salary, Matthew Sato, Alix Angelis

 

 

obejrzane w sobotę 23 marca 2024 roku, o godzinie 21:20, w kinie Cinema City Sadyba Best Mall

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page