top of page

"Lekcje tolerancji”: pedał na chacie (ocena: 5/10 – za hydraulika)Ocieplanie wizerunku nurtu LGTB we współczesnym kinie.

Ksenofobiczna rodzina decyduje się przyjąć do własnego mieszkania, w ramach nowego programu, homoseksualistę.

Ukraińska rodzina nie jest otwarta na tolerowanie zboczeń, może poza matką nauczycielka, która w groteskowym geście grozi wyprowadzką. Jednak argument finansowy, refundacja kosztów, zmienia ich percepcję. Decydują się przyjąć pod własny dach osobę homoseksualną. Ku ich zdziwieniu w progu staje dobrze ubrany, młody, sympatyczny i inteligentny człowiek. W dodatku hydraulik, co już zupełnie nie współgra z postrzeganiem homoseksualisty (robi w gównie – tak sobie tłumaczą domownicy). Wspólne interakcje mają zmienić negatywne postrzeganie.

 

Przede wszystkim ten film, silący się na komedię, jest nieśmieszny. Z drugiej strony to lepiej bo nie ma większego oddziaływania. Zastosowany zabieg, w którym osoba o innej orientacji sprawia wrażenie najbardziej inteligentnej, nie ma więc przełożenia na widza. Nawet środowisko LGTB raczej się tym filmem nie zainteresuje – gustują w bardziej artystycznych propozycjach.

 

W Polsce po wybuchu wojny pojawiło się ponad milion Ukraińców. Wielu z nich wciąż przebywa w naszym kraju. Ich język słychać na ulicy, w centrach handlowych, w knajpach. Jednak jakoś mało są zainteresowani kulturą, bo taki ukraiński film nie wzbudza żadnego zainteresowania. Już z ciekawości i nostalgii za swoim krajem, przynajmniej mały promil z nich, mogłoby się wybrać. Tymczasem produkcja wytrzymuje w dystrybucji ledwie trzy tygodnie, a sale świecą pustkami.

 

Zalety:

+ wyrazistość

+ kameralny nastrój

+ promocja kina ukraińskiego

 

Mankamenty:

- mało zabawne

- monotonne

- słabe aktorsko

- toporny przekaz

- fiasko frekwencyjne

 

tytuł oryginalny: Uroky tolerantnosti

produkcja: Ukraina

gatunek: komedia LGTB

rok: 2023

data premiery: 7 czerwca 2024

dystrybutor: Aurora Films

 

  • reżyseria: Arkadiy Nepytaliuk

  • scenariusz: Arkadiy Nepytaliuk, Liudmyla Tymoshenko

  • obsada: Olena Uzlyuk, Oleksandr Yarema, Akmal Gurezov, Oleksandr Piskunov, Karolina Mruha, Boris Georgievskiy, Nina Nabokaobejrzane w czwartek, 20 czerwca 2024 roku, o godz. 18:10, w kinie Praha

Commenti


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page