„Wonka” – ha … ha … (ocena 7/10 za czekolatki)
Pozytywny, kolorowy film dla całej rodziny.
Młody chłopak zafascynowany procesem tworzenia czekolady przybywa do dużego miasta, bez grosza (sentymentu) przy duszy, ale z pozytywnym nastawieniem. Rynek czekolady opanował jednak kartel, a sam Wonka trafia do przymusowej pracy w podziemnej pralni.
Scenariusz jest klasycznym prequelem znanej produkcji familijnej „Charlie i fabryka czekolady”. Finał jest więc z góry znany, zapewne większość widzów wie że bohater finalnie spełni swoje marzenie. Powoduje to przewidywalność, ale dzięki temu groza sytuacji bohaterów jest zmiękczona. Nawet jak znajdują się o krok od katastrofy - wiadomo że wyjdą z tego cało. I stanowi to atut, bo przesłanie filmu ma być od początku do końca pozytywne – optymistyczne podejście i prawa postawa protagonisty, znakomicie odegranego przez Timothée Chalamet, mają zostać nagrodzone. Cała historia ma uczyć młodych widzów )starszym przypominać), że warto być pozytywnym, uczynnym, przyjaznym i prawym człowiekiem.
Sam Wonka jest znakomitym protagonistą. Pełen wiary w sukces, w ludzi – nawet tych którzy go oszukują. Szukający rozwiązań, nigdy się nie poddający, pomagający ludziom których spotyka na swojej drodze. Czyż może być lepszy edukacyjnie bohater w filmie familijnym.
To barwna produkcja, pełna zachwycających ujęć, dopracowana kostiumowo, nie przeszarżowana efektami specjalnymi. W dodatku atrakcyjnie muzycznie. Może jedynie widzowie ScreenX mogą się czuć niedopieszczeni, bo efekty są przeciętne.
Film wchodzi do dystrybucji w okresie przedświątecznym, z licznymi pokazami przedpremierowymi, i trudno lepszą alternatywę do sklepowej gorączki zakupowej i tłoku w galerii handlowej. Czekoladę na prezent pod choinkę zawsze zdąży się kupić. W tym kontekście trochę razi kościelne umiejscowienie czarnych charakterów, co tylko w niewielkim stopniu zmiękcza Jaś Fasola w roli wysoko postawionego duchownego.
Zalety:
+ pozytywne podejście protagonisty
+ sensowny scenariusz
+ ciekawy pomysł na prequel
+ wyrazistość bohaterów
+ plastyczność scenografii
+ dbałość o kostiumy
+ warstwa muzyczna
+ Jaś Fasola
+ dystrybucja w okresie przedświątecznym
Wady:
- przewidywalne
- kościelne umiejscowienie złych bohaterów
- przeciętne efekty ScreenX
- słaby zwiastun
produkcja: Stany Zjednoczone
rok: 2023
gatunek: familijny musical fantasy optymistyczno-czekoladowy
premiera: 14 grudnia 2023
dystrybucja: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.
reżyseria: Paul King
scenariusz: Paul King, Simon Farnaby
obsada: Timothée Chalamet, Calah Lane, Tracy Ifeachor, Matt Lucas, Sally Hawkins, Keegan-Michael Key, Paterson Joseph, Mathew Baynton, Rowan Atkinson, Jim Carter, Hugh Grant, Olivia Colman
obejrzane z MM, w sobotę 9 grudnia 2023 roku, o godzinie 18:30, w Cinema City Galeria Mokotów w sali ScreenX
Comments