top of page

"Rosalie” – żona owłosiona (ocena: 7/10 – za Tereszkiewicz)Kobieta z brodą nie zawsze budziła tolerancję otoczenia.

Młoda wiejska francuska kobieta zostaje wydana za mąż. Bardziej od szczęścia w małżeństwie marzy o potomstwie. Pierwsze zbliżenie ujawnia jednak skrywaną, wstydliwą ułomność.

Ciekawy pomysł scenariuszowy, dla tych co nie czytają opisów nawet zaskakujący. Oparte na prawdziwej biografii. Ukazuje stosunki społeczne w małej francuskiej mieścinie, w czasach początku industrializmu. Jest jednak nade wszystko historią pokrzywdzonej przez los kobiety, która stara się przezwyciężyć przeciwności losu.

 

W pewnym momencie ciekawy pomysł się zużywa i film staje się zbyt monotonny. I wówczas ratuje go przekonującą rolą Nadia Tereszkiewicz. Co prawda w finale robi się pretensjonalnie, ale pozytywne wrażenie pozostaje. Duża w tym zasługa dopracowanej charakteryzacji, scenografii i kostiumów, oddających wiarygodność opowiadanej historii. Ciekawe są ujęcia operatorskie, szczególnie w scenach bardziej „cielesnych”.

 

Niszowa dystrybucja i specyfika filmu powoduje iż znajdzie on uznanie nielicznych, na pojedynczych seansach w kinach studyjnych. Można jednak w trakcie seansu odnaleźć więcej feminizmu niż w propagandowych współcześnie wypowiedziach o roli kobiet w życiu społecznym.

 

Zalety:

+ pomysł scenariuszowy

+ biograficzny pierwowzór

+ kompozycja scen

+ dialogi

+ przekonująca Nadia Tereszkiewicz

+ charakteryzacja

+ kostiumy

+ silny przekaz kobiecy

 

Minusy:

- brak pomysłu na rozwinięcie tematu

- pretensjonalny finał

- przeciągnięte

- punktowa dystrybucja

 

produkcja: Francja

rok: 2023

gatunek: dramat kostiumowo-biograficzny

premiera: 12 kwietnia 2024

dystrybucja: Galapagos Films

 

  • reżyseria: Stéphanie Di Giusto

  • scenariusz: Stéphanie Di Giusto, Alexandra Echkenazi

  • obsada: Nadia Tereszkiewicz, Benoît Magimel, Benjamin Biolay, Gustave Kervern, Guillaume Gouix, Anna Biolay, Eugène Marcuse, Juliette Armanet, Serge Bozon

 

 

obejrzane w środę 17 kwietnia 2024 roku, o godzinie 17:15, w kinie Amondo

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page