top of page

„Pokolenia Ikea”: alfabet kobiet (ocena: 8/10 za dymanie)


Pod względem dialogów najlepszy polski film od lat.

Bohater jest trzydziestokilkuletnim prawnikiem. Singlem podrywającym kobiety na jedną noc i sporządzającym pamiętnik z katalogiem imion (najtrudniej zaliczyć taką na C, T, a szczególnie Ł). Tymczasem jego współpracowniczka z kancelarii szuka prawdziwej miłości, w czym przeszkadza jej najwyraźniej zbyt mały biust.

Jeżeli ktoś się obawia kolejnej głupawej komedii romantyczne, albo pozbawionego sensu erotyka to musi być mile zaskoczony. Ten film ma zgrabnie skonstruowany scenariusz, wyrazistych bohaterów, odpowiednie tempo. A nade wszystko znakomite dialogi. Widać inspirację książkową: dużo narracji, szczególnie na początku, z offu i porozrywane wątki. Ale tym razem udało się to przekuć w atut filmu. Świetnie spisują się aktorzy, a nie jest to pierwsza liga z polskich komedii romantycznych. Do tego ładne lokacje Warszawy, przedstawiane z lotu ptaka, bez przesadnej cukierkowatości.


Także stosunki damsko-męskie pozbawione są stereotypowego podejścia. Momentami można nawet wyciągnąć ciekawe spostrzeżenia. A w końcówce film z komedii zamienia się wręcz w melodramat. Z umiarem udało się także przedstawić sceny intymne, mimo że podstawą scenariusza są wyjątkowo liczne zbliżenia seksualne. Może odrobinę za dużo wulgarności.


Film nie spodobał się krytyków. Publiczność też nie zachęcił – sale kinowe świecą pustkami. Cóż widać tylko Woda i Ogień znają się na polskim kinie ….


Zalety:

+ rewelacyjne dialogi

+ trafne oddanie relacji damsko-męskich

+ wyrazistość bohaterów

+ stonowane aktorstwo

+ umiar w scenach intymnych

+ poczucie humoru

+ ładnie ukazane warszawskie lokacje

+ sprawny montaż


Wady:

- narracja z offu

- wyciszane wątki

- mało czytelne retrospekcje z dzieciństwa

- problemy adaptacyjne

- momentami zbyt wulgarne

- kiepskie recenzje


Zwiastun:


rok: 2023

produkcja: Polska

dystrybucja: Next Film

premiera: 3 marca 2023

gatunek: komedia / dramat / erotyk


  • reżyseria, scenariusz: Dawid Gral

  • zdjęcia: Małgorzata Prońko

  • montaż: Tomasz Kolak

  • muzyka: Anton Borovyi

  • scenografia: Katarzyna Tomczyk

  • kostiumy: Magdalena Sekrecka

  • obsada: Bartosz Gelner, Michalina Olszańska, Paweł Małaszyński, Majka Jeżowska, Jan Aleksandrowicz-Krasko, Karolina Gorczyca, Adrianna Izydorczyk, Sławomir Mandes, Dagmara Bryzek


Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page