top of page

"Obsesja” – wejść w rolę (oceny: Woda 4/10, Ogień 6/10 – za aktorki)Natalie Portman kontra Julianne Moore w aktorskim pojedynku.

Aktorka aby przygotować się do roli wchodzi w rodzinę bohaterki filmu. Jego fabuła oparta jest o związek miłosny dojrzałej kobiety z trzynastolatkiem.

To nie jest film o obsesji. To nie jest film o seksie z trzynastolatkiem. To nie jest komedia. To nie jest propozycja dla szerokiej widowni. Dopiero rozprawiwszy się z tymi oczekiwaniami, które szkodzą tej produkcji można docenić walory artystyczne. To przede wszystkim film o procesie tworzenia i aktorskim wyzwaniu. Kluczowe są tutaj sceny, w których bohaterka, a jest nią aktorka, a nie kobieta żyjąca z dużo młodszym mężczyzną, próbuje wejść w rolę. Posuwa się daleko, już samo wejście w życie jej bohaterki jest ryzykowne. Nie jest to jednak jak sugeruje polski tytuł (bura dla dystrybutora) obsesja, a perfekcjonizm aktorski. Wskazują na to sceny spotkania ze studentami, tudzież ostatnia mnożąca duble w banalnej konwersacji.

 

Historia i narracja nie są tutaj najważniejsza. W tym bynajmniej afera seksualna sprzed lat. Film jest kameralny, monotonny, przegadany. Zwraca uwagę kompozycją scen. Szczególnie osoby zaznajomione z procesem tworzenia filmu odnajdą prawdziwe perełki, jak chociażby scena w przebieralni gdzie aktorki grają i do kamery i do lustra. Głównym atutem są dwie znamienite aktorki. Nawet jak sobie malują usta przed kamera to scena powala.

 

Nie jest to film, który trafia do szerszego widza. Dystrybucja w multipleksach jest ryzykowna. Wzmocniona intrygującym tytułem i nazwiskami na plakacie. Nic dziwnego, że niektórzy wychodzą w trakcie seansu, a reszta z negatywnymi odczuciami.

 

Zalety:

+ ukazany wysiłek aktorski

+ wysmakowana kompozycja scen

+ dwie doskonale aktorki

 

Wady:

- wątłe narracyjnie

- mało atrakcyjne dla szerszego widza

- mylący polski tytuł i promowanie jako komedii

 

tytuł oryginalny: May December

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: dramat aktorsko-zoologiczny

dystrybucja: M2 Films

premiera: 2 lutego 2024

 

  • reżyseria: Todd Haynes

  • scenariusz: Samy Burch

  • obsada: Natalie Portman, Julianne Moore, Charles Melton, Cory Michael Smith, Drew Scheid, D. W. Moffett, Lawrence Arancio, Elizabeth Yu, Gabriel Chung, Piper Curda

 

 

obejrzane z MM, w niedzielę 4 lutego 2024 roku, o godzinie 14:00, w Cinema City Arkadia

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page