top of page

„Niezwykła wędrówka Harolda Fry”: 500 mil do nieba (ocena: 7/10 – za chód)


Adaptacja wzruszającej książki zaowocowała filmem drogi - emeryckiej drogi ...

Będący na emeryturze Harold Fry otrzymuje list z hospicjum o ciężkim stanie swojej dawnej koleżanki z pracy. Wyrusza do skrzynki pocztowej odesłać wiadomość. Wyprawa ku przerażeniu jego żony przeradza się, pod wpływem młodej dziewczyny ze stacji benzynowej, w pielgrzymkę przekraczającą zdolności podstarzałego organizmu.

Co by nie mówić – piękna historia. Emeryt zdobywa się na wielki wysiłek aby ratować swoją koleżankę z pracy. Nabiera ona dwuznaczności w kontekście pozostawionej w domu żony. A przede wszystkim historii syna. Refleksja i podsumowanie życia. Trudnego, momentami tragicznego, ale czyż każdy nie ma podobnych doświadczeń o schyłku życia?


Film jest oparty na znakomitej książce. Wiernie oddaje jej klimat, zresztą scenarzysta jest sam pisarz. Na potrzeby filmu ukierunkowano opowieść na głównego bohatera, umiejętnie wplatając retrospekcje dotyczące syna. Zmarginalizowane są natomiast postacie drugoplanowe – może byłby to dobry materiał na serial?


Trudy wędrówki podkreślane są obserwacjami przyrody – nie tylko silnym deszczem, ale zwykłym szelest towarzyszącym wędrówce. Na potrzeby filmowe dopracowano charakteryzację głównego bohatera, oddającą szczególnie w finałowych sekwencjach ogrom przedsięwzięcia. Kluczowy udział w klimacie filmu ma odgrywający główną rolę Jim Boarbent – idealnie dopasowany do postaci książkowej.


Kameralny, poruszający, zmuszający do refleksji film. Nawet po lekturze książki robi dobre wrażenie. Jego dystrybucja i promocja pozostawia wiele do życzenia. To jeden z tych filmów, które obejrzeć trzeba koniecznie. Nawet jak nie zdąży się w trakcie krótkiej przygody z kinami, to w domu – najlepiej z wieloletnim partnerem. W końcu każdy z nas będzie emerytem i przyjdzie moment refleksji nad życiem.


Zalety:

+ wierność wersji książkowej

+ ukierunkowanie na refleksję głównego bohatera

+ umiejętnie wplatane retrospekcje

+ realizacja dźwięku oddająca trudy wędrówki

+ charakteryzacja bohatera pokazująca wpływ wysiłku na organizm emeryta

+ przekonująca rola Broadbenta

+ brytyjskie uroki krajobrazowe


Wady:

- minimalizowane postacie drugoplanowe

- mało odkrywcze po przeczytaniu książki

- czuć literacki pierwowzór

- słaba promocja, zbyt krótka dystrybucja


tytuł oryginalny: The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry

produkcja: Wielka Brytania

rok: 2023

gatunek: komediodramat starczej drogi

dystrybucja: Galapagos Film

data premiery: 16 czerwca 2023


  • reżyseria: Hettie Macdonald

  • scenariusz: Rachel Joyce na podstawie własnej książki

  • obsada: Jim Broadbent, Penelope Wilton, Linda Bassett, Earl Cave, Joseph Mydell, Daniel Frogson, Naomi Wirthner, Paul Thornley, Joy Richardson, Linda Bassett

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page