top of page

"Gniazdo pająka” – zwierzątko domowe (ocena: 6/10 – za Stinga)Trzeba mieć umiar w dobieraniu sobie domowych milusińskich.

Starszej kobiecie podczas oglądania telewizji dokuczają irytujące głosy ze ściany. Dzwoni do fachowca od dezynfekcji. Czarny mężczyzna przybywa pomimo szalejącej zamieci śnieżnej - spowodowanej przelotem meteorytu kilka dni wcześniej … I kilka dni wcześniej rozpoczyna się właściwa narracja. 

Zabieg narracji w formie retrospekcji jest uzasadniony. Okazuje się bowiem, że nie starsza sklerotyczna kobieta jest kluczowa, a młoda córeczka z niebezpiecznym hobby. Pojawia się również jej ojczym – twórca komiksów, kilkumiesięczny braciszek i matka. Plus kilka równie wyrazistych postaci. Kluczowy okazuje się jednak mały bohater ze słoika. Aczkolwiek problemy rodzinne widoczne są i bez jego udziału. Ale co może lepiej scalić jak nie krwiożercze zagrożenie?

 

Scenariusz jest przewidywalny. Ma jednak swój podtekst komiczny. Stąd nawet absurdalnie krwawa końcówka może być akceptowalna. Aczkolwiek jedynie przez amatorów horroru gore.

 

Australijska realizacja ma swój klimat. W mniejszym stopniu dopracowane są szczegóły techniczne. Twórcy wydają się bawić całym przedsięwzięciem. Poprawnie rozpisali dialogi, a aktorzy sprawiają realne wrażenie. Niektórzy dostrzega również drugie dno społeczno-rodzinne. A dla innych będzie to pastisz amerykańskich filmów grozy – zapewne nie przypadkiem akcja produkcji australijskiej toczy się w Nowym Jorku i odnosi do zagrożenia przybywającego z kosmosu.

 

Film wchodzi do polskich kin w okresie majówkowego (2024), niezrozumiałego, wysypu horrorów. Dystrybutor się specjalnie nie postarał, bo już z oryginalnego tytułu „Sting” można było wyciągnąć więcej, czy to nawiązać do historii kina, czy do znanego piosenkarza.

 

Atuty:

+ kompozycja narracji

+ wyrazistość bohaterów

+ komiczny podtekst

+ społeczny podtekst (?)

+ australijskie podejście do filmowania

+ poprawna realizacja

 

Mankamenty:

- przesadnie absurdalne

- krwawe

- wyraźnie niskobudżetowe

- mało rozpoznawalna promocja

- polski tytuł

 

 

tytuł oryginalny: Sting

produkcja: Australia

rok: 2024

gatunek: horror rodzinno-pajęczy

premiera: 3 maja 2024

dystrybucja: Kino Świat

 

  • reżyseria, scenariusz: Kiah Roache-Turner

  • obsada: Alyla Browne, Ryan Corr, Penelope Mitchell, Robyn Nevin, Noni Hazlehurst, Silvia Colloca, Danny Kim, Jermaine Fowler, Tony J Black, Alcira Carpio, Rowland Holmes

 

 

obejrzane w poniedziałek 6 maja 2024 roku, o godzinie 21:50, w kinie Cinema City Sadyba Best Mall

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page