top of page

"Za duży na bajki 2” – spleśniały oscypek (ocena: 4/10 – za Zakopane)



Nie to piękne, co piękne, ale to, co się komu podoba.

Mama Waldka wyzdrowiała. Zabiera swojego syna i całą jego drużynę gamingową do ekscentrycznej ciotki w Zakopanem. Okazuje się, że w pobliżu przebywa jej były mąż – ojciec Waldemara.

Pierwsza część, oparta na sympatycznej młodzieżowej powieści familijnej, była sympatyczna. Wyraziste postacie, realne dylematy młodzieżowe (choroba matki, ekscentryczna ciotka), sprawna narracja. Zazwyczaj druga część jest już dużo słabsza. Ale tym razem przepaść jest zatrważająca. To film przed którym trzeba ostrzegać, a nade wszystko na zabierać na niego młodych widzów (a zdarzają się nawet kilkuletnie dzieci).

 

Szwankuje scenariusz. Na plan dalszy schodzą perypetie nastolatków. Pojawia się natomiast motyw ojca, który opuścił rodzinę. Dziwnym trafem mieszka on w zakopiańskim domu, prowadząc biznesową działalność w branży gamingowej. Niesamowicie negatywna osobowość i mało edukacyjny przekaz. Także inne wprowadzane wątki drugoplanowe (nowy absztyfikant matki) są na miernym poziomie. Wszystkich przebija jednak obraz górali. To za ten film, a nie za „Białą odwagę” powinni wytaczać twórcom tej produkcji procesy o zniesławienie. Awanturnicy, bezmózgie pijaki, sikający na środku drogi, częstujące spleśniałymi oscypkami.

 

Poziom poczucia humoru uwłacza młodej widowni. Fatalnie rozpisane dialogi, niesmaczne suchary. Wszystko przebija scena imitująca onanizowanie się przez nastolatka. Naprawdę chcecie, żeby dzieci to oglądały?

 

Atrakcyjność mają dawać górskie widoki. Po każdej żenująco komediowej scenie widz dostaje ładny obrazek polskich Tatr. Tyle mógłby sobie obejrzeć na widokówce. Film jeszcze się ciągnie to mało oryginalnego finału. Na szczęście bohaterowie w końcu opuszczają Zakopane. Dla widza lepiej wyjść dużo wcześniej.

 

Zalety:

+ kontynuacja udanej pierwszej części

+ widoki na Tatry

+ znana obsada

 

Wady:

- głupi scenariusz

- żenujący poziom poczucia humoru

- stereotypowy obraz górali

- podteksty seksualne

- niesympatyczni bohaterowie

- idiotyczne wątki drugoplanowe

 

produkcja: Polska

rok: 2023

gatunek: familijna komedia gamingowo-góralska

data premiery: 15 marca 2024

dystrybucja: Next Film

 

  • reżyseria: Kristoffer Rus

  • scenariusz: Agnieszka Dąbrowska

  • obsada: Maciej Karaś, Amelia Fijałkowska, Patryk Siemek, Karolina Gruszka, Dorota Kolak, Paweł Domagała, Michał Żurawski, Grzegorz Małecki, Rafał Zawierucha

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page