„Za duży na bajki”: e-sportowiec (ocena 6/10)


Warta odnotowana polska produkcja młodzieżowa.

Otyły nastolatek Waldek realizuje się jako zawodnik gier komputerowych. Uporządkowany tryb życia narusza przyjazd ciotki ze względu na konieczne badania lekarskie nadopiekuńczej matki. W dodatku na turnieju komputerowych drużyna protagonisty ponosi spektakularną klęskę.

Bohater należy do nastolatków wykluczonych: otyły, ze staroświeckim imieniem, a nade wszystko mamą która odprowadza go do szkoły z obawy przed nie działającą sygnalizacją świetlną. Koszmarem staje się dla niego jednak dopiero wizja opieki przez znienawidzoną, ekscentryczną (luby sobie na przykład w stroju spadochroniarza powisieć pod sufitem) ciotkę. Ta co prawda nie odprowadza go do szkoły, ale za to zmusza do biegania i pływania kosztem siedzenia przed komputerem. Zresztą Waldkowi w ulubionej grze też nie idzie dobrze. Nie wie jeszcze, że prawdziwym problemem będą badania na które musiała pojechać matka.


Film dotyka życiowych problemów i podaje jej w przystępnej, młodzieżowej formie. Zawdzięcza to pierwowzorowi literackiego. O ile polskie kino ma dużo problem z właściwym przekazem do młodszego pokolenia, o tyle dobrych książek na te tematy powstaje wiele. Film ma niestety problem z adaptacją. Nie tylko dlatego że prowadzi narrację z offu, typową dla oddania treści książkowej. Gorzej, że słabo dobrano tematy, przez co najciekawsza część mogąca być świetnym finałem pozostaje niedopowiedziana. Agnieszka Dąbrowska, autorka książki jest jednocześnie scenarzystką i nie służy to fabule. Zbytnie przywiązanie do książki, gdy kino daje inne możliwości to częsta przywara adaptacji. Pozostaje poczucie nie wykorzystanego potencjału w finale i zbyt męczących dłużyzn w środkowej fazie historii.


Początkowo wydaje się, że problemem filmu będą fajtłapowaci (główny bohater), impertynenccy (jego kumpel), czy też przerysowani (nadopiekuńczość matki, specyfika ciotki) bohaterowie. Jednak w miarę rozwoju akcji dają się ich polubić, a także pojawiają się nowe postacie z drugiego planu, pozytywnie wpływającą na fabułę. Ratuje problem zbyt książkowych bohaterów także aktorstwo: ciekawe role młodzieżowe w połączenia ze znanymi dorosłymi aktorami przynoszą pozytywny skutek.


To nie jest film który porywa. Ma wiele mankamentów. Zapewne bardziej zachęca do polecania książki na podstawie której powstał. Ale na bezrybiu i rak ryba, a w polskim kinie produkcji dla młodzieży od lat jak na lekarstwo. Z tego powodu trochę szkoda iż jest słabo rozpowszechniony i zapewne zniknie z ekranów kinowych.


Plusy:

+ młodzieżowe problemy

+ barwne dialogi

+ dobre tempo

+ niezłe aktorstwo – udany mariaż debiutantów ze znanymi aktorami


Minusy:

- mało sympatyczni bohaterowie

- problemy narracyjne: przekaz z offu

- zmarnowany potencjał na emocjonujący finał

- słabo rozpowszechniony


Zwiastun:


produkcja: Polska

rok: 2022

data premiery: 18 marca 2022

dystrybucja: Next Film

gatunek: młodzieżowy


· reżyseria: Kristoffer Rus

· scenariusz: Agnieszka Dąbrowska

· obsada: Maciej Karaś, Karolina Gruszka, Dorota Kolak, Patryk Siemek, Amelia Fijałkowska, Andrzej Grabowski

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon