top of page

"Ultimatum" – (nie)znany numer (7/10 za bombę)


Jeżeli Kopciuszek miał idealnie dopasowane buty, to dlaczego zgubił pantofelek?

Zarządzający funduszem finansowym, jak co dzień odwozi zbuntowane dzieci do szkoły, załatwiając w trakcie jazdy samochodem sprawy biznesowe. Codzienną rutynę zakłóca dzwonek telefonu z nieznanego numeru.

Często ostatnio wykorzystywana konwencja klaustrofobicznej sytuacji, z zagrożeniem życia całej rodziny i konieczności podejmowania szybkich decyzji na podstawie rozmów telefonicznych. Sam motyw samochodowego „uziemienia” bohaterów jest uzasadniony, bo trójka postaci nie może wysiąść z auta. Pierwszy etap jest scenariuszowo akceptowalny. Drugi, trudniejszy bo należy zapewnić odpowiednie suspensy oraz przekonujące zakończenie, pozostawia wiele do życzenia. Od pewnego momentu scenariusz przekracza cienką granicę rachunku prawdopodobieństwa, co też zmniejsza zaangażowanie w losy protagonisty.


Pomimo rozczarowującego zakończenia film ma dobre tempo i przez większość czasu przykuwa uwagę. Dobrze rozpisane dialogi, także te telefoniczne. Przekonujące aktorstwo – Liam Neeson jakby stworzony do tego rodzaju kina, ale także partnerujący mu młodsi aktorzy.


Produkcja ma pecha, że tego typu klaustrofobicznych filmów było już sporo. I zbyt wiele od poprzedników czerpie (inna sprawa, że nie ma wyjścia). Może jakby powstał kilkanaście lat temu spotkałby się z większym uznaniem. Na razie wygląda na to, że nawet włożony całkiem przyzwoity budżet (na mało potrzebnie efektowne wybuchy) się nie zwróci.


Zalety:

+ klaustrofobiczny klimat wnętrza samochodu

+ narracja napędzana rozmowami telefonicznymi

+ motyw finansowy

+ wyrazistość bohaterów

+ rodzinne wsparcie


Wady:

- absurdy scenariuszowe

- przekroczony próg prawdopodobieństwa pozwalający angażować się w losy bohaterów

- wtórna i szablonowa konwencja

- negatywne opinie

- klapa frekwencyjna


tytuł oryginalny: Retribution

produkcja: Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Hiszpania

rok: 2023

gatunek: thriller sensacyjny

premiera: 25 sierpnia 2023

dystrybucja: Kino Świat


  • reżyseria: Nimród Antal

  • scenariusz: Christopher Salmanpour

  • obsada: Liam Neeson, Lilly Aspell, Jack Champion, Embeth Davidtz, Arian Moayed, Noma Dumezweni, Matthew Modine, Arian Moayed, Emily Kusche


obejrzane 13 września 2023 roku, o godz. 21:10, w Cinema City Arkadia

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page