top of page

„Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film” – biedroneczki są w kropeczki (ocena 6/10 za Paryż)Na kanwie popularnego serialu dla dzieci.

Nastoletnia uczennica paryskiej szkoły zamienia się w superbohaterkę pod postacią biedronki. Gdy miastu zagraża zło łączy swoje siły z antypatycznym w obejściu kotem superbohaterem.

Twórcy chcieli zaadresować animację zarówno do dzieci fanów serialu, jak i ich opiekunów zapewne nie mających fabuły. Wrzucili wiec wiele wątków. Przez to narracja jest chaotyczna, a fabuła przeładowana. Wyrazistość postaci i wszechobecna kolorowa animacja (widać wysoki jak na eruopejską animację budżet) pozwala jednak próbować angażować się w losy bohaterów. Chociaż wydaje się że jeden film to aż nadto co można było wyciągnąć z tej serialowej konwencji.

 

Uwypuklono kontrast dwóch zwierząt: biedronki której spotkanie kojarzy się ze szczęściem i czarnego kota – wprost przeciwnie. W podtekście są również ludzkie problemy dojrzewania, wieku nastoletniego i młodzieńcze jakże burzliwe miłostki.

 

Dzieci zapoznane z telewizyjną bajką powinny być w pełni usatysfakcjonowane. Dopracowano głównych bohaterów (szczególnie tytułową biedronkę). Akcja jest dynamiczna, żywa i prowadzi do szczęśliwego finału. A sama fabuła odnosi się do zapoznania bohaterów, więc uzupełnia narrację serialową. Na plus również stonowany polski dubbing, praktycznie nie przeszkadzający w oglądaniu – a to najważniejsze. Na minus sfera muzyczna – wciskane piosenki niczym się nie wyróżniają hamując jedynie fabułę.

 

Animacja wyróżnia się lokacją. Mało która fabuła rozgrywa się w paryskiej scenerii. Dla amatorów tego miasta to dodatkowa atrakcja, bo i dopracowano charakterystyczne dla Paryża szczegóły.

 

Zalety:

+ adaptacja popularnej bajki serialowej

+ wyrazistość bohaterów

+ dynamiczna akcja

+ wątek dojrzewania i młodzieńczych miłostek

+ lokacja w Paryżu

+ pozytywne przesłanie

+ kontrast szczęśliwej biedronki z pechowym kotem

+ wysokobudżetowa francuska animacja

+ stonowany polski dubbing

 

Wady:

- chaotyczna narracja

- zbyt wiele wątków

- próba wprowadzenia widzów nie znających serialu

- infantylne

- bardziej dla dziewcząt

- przeciętne muzycznie

- potencjał góra na jeden film kinowy – a raczej się na tym nie skończy

 

tytuł oryginalny: Miraculous: Le film

produkcja: Francja, Stany Zjednoczone, Japonia, Korea Południowa

rok: 2023

gatunek: animacja serialowo-paryska

premiera: 7 lipca 2023

dystrybucja: Kino Świat

 

  • reżyseria: Jeremy Zag

  • scenariusz: Jeremy Zag, Bettina Lopez Mendoza

  • obsada: Annouck HautboisBenjamin BollenAntoine Tomé, Fanny Bloc, Jeanne Chartier

コメント


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page