top of page

„Matka Teresa i Ja” – dom konających (ocena 6/10 za poświęcenie)Wielkie dzieło Świętej Matki Teresy z Kalkuty i jednoznaczne przesłanie odnośnie aborcji.

Młoda zakonnica doznaje objawienia nakazującego jej pomoc biednym.
Lata później młoda dziewczyna imigrantka zostaje potrącona przez samochód.

Zastosowano częsty motyw w produkcjach religijnych dwóch wątków czasowych. Jeden odnosi się do biografii Świętej Matki Teresy. Drugi także niełatwych losów młodej dziewczyny z rodziny imigrantów. Ma to na celu ukazania wpływu dobroczynnej działalności i stanowczej obrony wiary oraz podstawowego prawa do życia. Wątek aborcji uwypuklony jest szczególnie stanowiąc główne przesłanie filmu. Z miejsca spycha to produkcję do worka filmów opieczętowanych łatką lewackiego ostracyzmu.

 

Produkcja nie odnosi się także do wielu krytycznych głosów wobec protagonistki. Nie jest to może hagiograficzna biografia, jednak nie można ją zakwalifikować jako odnoszącą się do stawianych Matce Teresie zarzutów, zarówno materialnych jak i moralnych.

 

Sam film jest ciekawy, angażujący i poprawny pod względem realizacyjnym. Co prawda budżet, finansowany jak wynika z napisów końcowych jedynie przez prywatne datki, na zbyt wiele nie pozwala. Może wątki są zbyt chaotycznie poukładane. Ale ogląda się z zaciekawieniem. Największy mankament to Matka Teresa mówiąca po angielsku – spokojnie można było zastosować spójność językową.

 

W Polsce film ma niszowego dystrybutora Galapagos. Przez co pokazy są w pojedynczych kinach, chociaż także w multipleksach. Przydałby się bardziej sprawdzony dystrybutor Rafael, który potrafił przyciągnąć odpowiednią widownię i zapewnił większy wybór seansów.

 

Zalety:

+ wnikliwa biografia Matki Teresy

+ jednoznaczne stanowisko wobec zła aborcji

+ poprawne realizacyjnie

+ religijny przekaz

 

Wady:

- chaotyczne przeplatanie się wątków

- brak odniesień do krytycznych głosów wobec Świętej

- brak konsekwencji językowej

- ostracyzm wobec produkcji religijnych

- słaba dystrybucja

 

tytuł oryginalny: Mother Teresa & Me

produkcja: Wielka Brytania, Indie, Szwajcaria

rok: 2022

gatunek: dramat religijno-biograficzny

premiera: 29 grudnia 2023

dystrybucja: Galapagos Films

 

  • reżyseria, scenariusz: Kamal Musale

  • obsada: Banita Sandhu, Jacqueline Fritschi-Cornaz, Deepti Naval, Bryan Lawrence, Heer Kaur, Kevin Mains, Jina Baishya, Shobu Kapoor, Mahi Khan
obejrzane w piątek, 5 stycznia 2024, w Cinema City Arkadia

Комментарии


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page