"Lepsze jutro” – filmowcy cyrkowcy (oceny: Woda 3/10, Ogień 7/10 – za Stuhra)
Film w filmie i o filmie oraz o … Komunistycznej Partii Włoch.
Włoski reżyser tworzy nowe swoje dzieło. Bohaterem jest włoski komunista, który przyjmuje węgierskich cyrkowców. Jest rok 1956 i w trakcie wizyty dochodzi do interwencji Związku Radzieckiego na Węgrzech.
Specyficzna produkcja, która „podejdzie” raczej wyłącznie pasjonatom kina. Jest bowiem wiele nawiązań do dzieł filmowych. Są one wprost, jak chociażby opis jednej ze scen z filmu Krzysztofa Kieślowskiego, ale też w formie, zabiegach realizacyjnej, czy też muzyce. Trafnie ukazana jest kondycja współczesnego kina i rozterki w tworzeniu kina ambitnego. Zdecydowanie najlepsza sceną są negocjacje z przedstawicielami Netflixa, których filmy oglądane są w 190 krajach, co jest podkreślane w każdym zdaniu tej rozmowy.
Są w tym filmie również bardziej życiowe wątki. Bohaterem jest reżyser, apodyktyczny, mający problemy z własną psychiką. Kryzys małżeński przezywa jego żona, która żeby odejść radzi się psychiatry. Na drugim planie również ciekawe postacie. Jest także polski akcent w postaci roli Jerzego Stuhra – pojawia się co prawda dwa razy na kilka minut, ale mógłby stanowić magnes dla polskiego widza. Dla porównania aktor zapowiedział swoją ostatnią rolę w jednym z warszawskich teatrów i bilety zostały wyprzedane do końca roku.
To jednak przede wszystkim autorski film Nanni Moretti – reżysera, scenarzysty i odtwórcy głównej roli. Wyraźnie z akcentami autobiograficznymi. Istotny jest również aspekt historyczny, współcześnie mało znany. Symbolem jest jedna ze scen, gdy włoski aktor dziwi się że we Włoszech funkcjonowali komuniści i to nie tacy sprowadzeni ze Związku Radzieckiego.
W Polsce film zagościł na pojedynczych multipleksowych seansach przez zaledwie jeden tydzień. Bardziej pasuje do klimatu kin studyjnych, gdzie nie było w ogóle seansów.
Zalety:
+ o filmie i kinie
+ nawiązania do arcydzieł filmowych
+ wątki osobiste
+ autobiograficzne
+ podszyte poczuciem humoru
+ rys historyczny
+ obecność Jerzego Stuhra
Wady:
- trudne w odbiorze
- surowa forma
- chaotyczna narracja
- mało czytelne przeskoki pomiędzy rzeczywistością, a akcją filmową
- monotonne
- bez jednoznacznego przekazu
- wymagana znajomość klasyki kina
- jednotygodniowa multipleksowa dystrybucja kinowa
- brak szerszej promocji, chociażby obecności Stuhra
tytuł oryginalny: Il sol dell'avvenire
produkcja: Włochy, Francja
rok: 2023
gatunek: komediodramat filmowo-historyczno-życiowy
data premiery: 8 marca 2024
dystrybucja: Mayfly
reżyseria: Nanni Moretti
scenariusz: Nanni Moretti, Francesca Marciano
obsada: Nanni Moretti, Margherita Buy, Silvio Orlando, Barbora Bobuľová, Mathieu Amalric, Jerzy Stuhr, Zsolt Anger, Teco Celio, Francesco Brandi, Valentina Romani
obejrzane ze znudzoną MM, w czwartek 14 marca 2024 roku, o godzinie 18:10, w kinie Cinema City Mokotów
Comentários