top of page

"Czasem myślę o umieraniu” – biurowe gwiezdne wojny (ocena: 5/10 – za Ridley)Raz zagrasz wielką gwiazdę w filmie który obejrzą miliony, a raz szarą myszkę w produkcji dla jednostek.

Fran jest młodą samotną dziewczyną, mieszkającą w nadmorskim miasteczku stanu Oregon, pracującą w biurze. Niewiele dzieje się wokół niej, ale wiele dzieje się w jej głowie. Czy odejście koleżanki na emeryturę i pojawienie się nowego pracownika będzie przełomem w jej życiu? Szczególnie, że Robert zaprasza ją do kina.

Minimalistyczne, kameralne kino, dla amatorów filmów w których niewiele się dzieje, ale wiele można sobie przemyśleć i dopowiedzieć. Fabuła oparta jest na sztuce teatralnej i krótkim metrażu. I niewiele od siebie dodaje. Brakuje pomysłu scenariuszowego, suspensu, czegoś co zaangażuje widza. Bohaterowie są nudni, nijacy i trudno podzielać ich życiowe dylematy. Jedyną odskocznią staje się wyobraźnia, czy to ta indywidualna, czy też zabawa w grę integracyjną na imprezie. I te sceny są w filmie najciekawsze, ale nie przykrywają monotonii całości.

 

Z pewnością film przykuwa obecnością Daisy Ridley – głównej gwiazdy najnowszego cyklu „Gwiezdnych Wojen”. Tam jej aktorstwo przykrywała sława pierwowzorów. Tutaj jak na dłoni widać iż także z kameralnej roli nie potrafi zbyt wiele wycisnąć. W zasadzie tylko jej nazwisko oraz intrygujący tytuł, sprawiają że film można oglądać w kinach studyjnych przy jakiejkolwiek frekwencji.

 

Zalety:

+ wyobraźnia protagonistki

+ odtwórczyni głównej roli

+ oddaje szarość codzienności

+ oregońskie lokacje

 

Wady:

- miałki scenariusz

- problemy adaptacyjne

- surowe realizacyjnie

- nie angażujące

- monotonne i przygnębiające

- spoilerowy tytuł

 

tytuł oryginalny: Sometimes I Think About Dying

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: dramat egzystencjonalno-biurowy

data premiery: 1 marca 2024

dystrybucja: Aurora Films

festiwale: Sundance

 

  • reżyseria: Rachel Lambert

  • scenariusz: Kevin Armento, Stefanie Abel Horowitz na podstawie sztuki teatralnej

  • obsada: Daisy Ridley, Dave Merheje, Parvesh Cheena, Marcia DeBonis, Meg Stalter, Brittany O’Grady, Bree Elrod, Lauren Beveridge, Ayanna Berkshire

 

 

obejrzane z MM, we wtorek 5 marca 2024 roku, o godzinie 20:15, w małej sali kina Elektronik

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page