top of page

„Uśmiech losu” – Andrzej Król w Grecji (ocena 8/10 za spadek)

Film otwarcia 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Ślązak przybywa pod grecki wulkan gdzie jego krewny zostawił działkę – kamienną pustynię i dom – wykutą w skalę dziurę. Załatwienie formalności nastręcza problemów i Andrzej Król musi przekładać powrót do Polski. Ale za to poznaje uroczą Greczynkę.

Niezwykle uroczy film. Nawet jeżeli uroku dodaje atmosfera Warszawskiego Festiwalu Filmowego – pełne sale spragnionej dobrego kina widowni, zaszczyt otwarcia 39. edycji.


Konfrontacja beztroskiego Ślązaka z południowym podejściem Greków. Bohater budzący sympatię, oryginalne postacie drugoplanowe. I do tego piękna Greczynka. Odpowiednio ukazane różnice kulturowe. Także językowe – dialogi toczą się w trzech, a może wliczając ślązacką gwarę czterech językach.


Prosta historia. Oparta na prawdziwych wydarzeniach. Ukazuje jak często szczęście jest na wyciągniecie ręki chociaż nic nie wskazuje na uśmiech losu.


Fantastyczne lokacje: surowa ziemia, okolica wulkaniczna, bezludzie. Do tego greckie motywy muzyczne. I wprost niesamowita realizacja dźwięku, gdy każdy szum liścia słychać znakomicie. Nie mówiąc o beczeniu kóz.produkcja: Polska, Grecja, Islandia

rok: 2023

gatunek: grecki komediomelodramat

Festiwale: 39. Warszawski Festiwal Filmowy


  • reżyseria, scenariusz: Andrzej Jakimowski

  • montaż: Cezary Grzesiuk

  • zdjęcia: Adam Bajerski

  • muzyka: Noa Margalit

  • obsada: Mateusz Kościukiewicz, Themis Panou, Ifigeneia Tzola, Efthimis Chalkidisobejrzane z MM, podczas 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, w kinie Multikino Złote Tarasy, w sobotę 7 października 2023 roku o godzinie 21:00

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page