top of page

„Szybcy i wściekli 10”: rodzina jest najważniejsza (ocena: 6/10 – za Rzym)


Nie ma takiej rzeczy, której ojciec nie zrobiłby dla syna. Rodzina jest najważniejsza.

Dziesięć lat po samochodowej kradzieży sejfu, grupa Dominica Toretto planuje akcję w Rzymie. Ta okazuje się jednak pułapką milioner - rządnego zemsty za wydarzenia sprzed lat.

Jeżeli ktoś jeszcze nie jest zmęczony serią kończącą pierwsza dziesiątkę, a chyba nie powiedziała ostatniego słowa, to dostaje potężną dawkę nowych pościgów, intryg, wątków i pojedynków. Co prawda wszystkiego jest za dużo, ale można wyróżnić atuty. Przede wszystkim rozliczne lokacja: Rio de Janeiro, Rzym, Wenecja, Los Angeles, Londyn, zapora wodna w Portugalii, a nawet Antarktyda. Dobrze wypada sprawca całego zamieszania – zły charakter o wyglądzie gitarzysty zespołu metalowego ma odrobinę luzu którego brakuje tej serii. Ogólnie dobrze się ogląda, ale mniej więcej od połowy zamula.


Drogą do nikąd jest opieranie fabuły na pretensjonalnym motywie ochrony rodziny, Do tego dochodzą powiązania pomiędzy bohaterami, z którymi można się pogubić (chyba że ktoś jest takim fanem że obejrzał dziewięć części dla przypomnienia – jak już się przygotować to warto obejrzeć piątkę) i irytujące dialogi.


Ze scen dynamicznych na pewno wyróżnia się „bombowy” pościg w Rzymie. Oczywiście fizyka i rachunek prawdopodobieństwa został odłożony już wiele części temu. Jednak i tak niektóre pomysły wykraczają poza filmowy margines przyzwoitości. Ogólnie mniej jest motywów samochodowych (brakuje także atrakcyjnych skąpo odzianych niewiast), a pojawia się nawet szybowiec.


Nie ma co jednak ukrywać, że kolejne filmy części to już tylko skok na kasę. I nie tą w sejfie, a tą w kieszeniach widzów. Patrząc na frekwencję w polskich kinach co raz mniej udany.


Zalety:

+ sceny pościgów

+ różnorodność lokacji

+ wyrazisty zły charakter

+ zawrotne tempo

+ szalony montaż

+ obsada drugoplanowa


Wady:

- miałki scenariusz

- naiwnie rozpisane dialogi

- za długie, zamula od połowy

- porzucenie poczucia humoru

- pretensjonalne gloryfikowanie więzi rodzinnych

- marginalizowanie postaci kobiecych

- kolejny skok na kasę, skok na kasę widzów


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Fast X

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: sensacyjny

data premiery: 19 maja 2023

dystrybucja: United International Pictures sp. z o.o.


  • reżyseria: Louis Leterrier

  • scenariusz: Justin Lin, Dan Mazeau

  • obsada: Vin Diesel, Jason Momoa, Michelle Rodriguez, Jason Statham, Jordana Brester, Tyrese Gibson, Ludacris, Nathalie Emmanuel, Charlize Theron, John Cena, Sung Kang

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page