top of page

"Spadająca gwiazda” – wysokie stężenie absurdu (ocena: 5/10 – za pub)Gdyby groteska potrafiła latać ten film unosiłby się niczym gołębica.

Do puby pod tytułową spadającą gwiazdą przychodzi osobnik z zamiarem zastrzelenia obsługi. 

Twórcy znani z podobnych absurdalnych projektów tym razem przeszli samych siebie. Praktycznie od pierwszej sceny poziom abstrakcji jest sztuką samą w sobie. Niestety nie idzie za tym jakakolwiek spójność scenariusz – braku puenty i przesłania. Co prawda pojawiają się wyraziści bohaterowie, historia kryminalna, porachunki po latach, a w tle protesty społeczne służby zdrowia. Potraktowane jednak jest to po macoszemu. Jak ktoś nie przepada za tego typu poczuciem humoru to co najwyżej dostrzeże analogie do starych filmów Chaplina.

 

Należy jednak założyć, iż sami twórcy bawili się znakomicie. Udało im się pozyskać fundusze. Stąd film jest dopracowany realizacyjnie. Kostiumy, scenografia, lokacje. Najlepsza scena to ta ze wspólnym tańcem. Widać jednak, że aktorzy bardziej bawią się w film, niż go kreują.

 

Produkcja skazana jest na dystrybucje w kinach studyjnych. Lepiej by się oglądało z zabawową publicznością, bo na poważnie (na trzeźwo?) trudno o pozytywny odbiór tej produkcji.

 

Atuty:

+ operowanie groteską

+ wyrazistość

+ obserwacje społeczne

+ sceny choreograficzne

+ zaangażowanie zespołu realizacyjnego

 

Mankamenty:

- braki scenariuszowe

- bez puenty

- mało angażujące

- niszowa dystrybucja

 

tytuł oryginalny: L'étoile filante

produkcja: Francja

rok: 2023

gatunek: komediodramat absurdalno-społeczny

premiera: 19 kwietnia 2024

dystrybucja: Aurora Films

 

  • reżyseria, scenariusz: Dominique Abel, Fiona Gordon

  • obsada: Fiona Gordon, Dominique Abel, Kaori Ito, Philippe Martz, Bruno Romy, Mélanie Depuiset, Jimmy Assandri, Bertrand Landhauser, Céline Laurentie

 

 

obejrzane z Szymonem D., w środę 8 maja 2024 roku, o godzinie 18:15, w kinie Elektronik na małej sali

Comentários


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page