top of page

„Mała syrenka”: miłość podwodna (ocena: 6/10 – za Sebastiana)


Familijna adaptacja baśni Hansa Christiana Andersena i zarazem remake poprzednich wersji filmowych.

Niepokorna córka króla mórz marzy o świecie ludzi. Katastrofa statku, na którym przebywa królewicz otworzy nowe perspektywy, o których nie chce nawet słyszeć surowy ojciec.

Bohaterów z dwóch światów łączy ciekawość i otwartość na przygody, nawet kosztem ryzyka. Nic dziwnego, że ich spotkanie, pomimo różnic gatunkowych, będzie początkiem wielkiej, nieakceptowalnej przez otoczenie miłości. To co łączy ich to także sprzeciw wobec twardemu wychowaniu przez rodziców i nakładanych ograniczeniach. Nadaje to szerszy kontekst tej produkcji.


Ta w oczywisty sposób nie pierwsza adaptacja dobrze znanej baśni ma swój urok. Składa się na nią wyrazistość bohaterów, urocze widoki, sprawne połączenie dwóch światów i garść poczucia humoru dzięki zwierzęcym (krab, czapla i gupik) przyjaciołom syrenki.


Film jest nade wszystkim musicalem. Każda sekwencja puentowana jest dłuższym fragmentem muzycznym. Warto, jeżeli nie jest się z małymi dziećmi, wybrać wersję oryginalną. Piosenki są dobrze dobrane, łatwo wpadają w ucha i pasują do rozwoju fabuły. W żaden sposób też nie hamują tempa akcji.


To produkcja dla każdego. Odpowiednia dla dzieci, nie ma tam zbyt wiele nieodpowiednich momentów, nawet przemoc jest odpowiednio dawkowana. Ale także starsze dzieci nie powinny się nudzić, bo wątek romantyczny jest rozpisany jak dla nastolatków. Dorośli powinni napawać się dobrym tempem, dobrze rozpisanymi dialogami i śmiesznymi tekstami zadufanego w sobie skorupiaka Sebastiana.


Disney się postarał. Ale nie wystarczająco dla większości krytyki. Film ma zadziwiająco słabe recenzja. A to co można mu zarzucić, oprócz oczywistej szablonowości, to jedynie zbyt przeciągnięty czas seansu. No chyba że kogoś razi ciemniejsza karnacja aktorki odgrywającej główną bohaterkę.


Zalety:

+ familijna adaptacja

+ wyrazistość bohaterów

+ głębsza charakteryzacja postaci

+ motyw buntu wobec woli rodziców

+ dobre tempo akcji

+ kreacja światów

+ sprawne połączenie dwóch rzeczywistości

+ poprawnie rozpisane dialogi

+ odpowiednie dla każdej kategorii wiekowej

+ odpowiednio wpisane fragmenty muzyczne


Wady:

- szablonowe

- przedłużone

- negatywne recenzje

- kontrowersje wokół castingu


Zwiastun:


tytuł oryginalny: The Little Mermaid

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: familijny

data premiery: 26 maja 2023

dystrybucja: Disney


  • reżyseria: Rob Marshall

  • scenariusz: David Magee

  • muzyka: Alan Menken

  • zdjęcia: Dion Beebe

  • montaż: Wyatt Smith

  • obsada: Halle Bailey, Melissa McCarthy, Javier Bardem, Jonah Hauer-King, Noma Dumezweni, Daveed Diggs, Jacob Tremblay, Art Malik, Awkwafina

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page