top of page

"Koliber” – smutne życie Kasi Smutniak (7/10 za puzzle)Włoski dramat psychologiczny z misterną konstrukcją scenariuszową.

Lekarz Marco Carrera - potomek rodu florenckich architektów, nazywany kolibrem ze względu na niski wzrost, napotyka w swoim życiu na wiele trudnych momentów. 

Trzeba się postarać aby ogarnąć ten misternie poszatkowany czasowo scenariusz. Narracja przeskakuje pomiędzy poszczególnymi okresami życia bohatera i postaciami drugoplanowymi. Każdy szczegół jest ważny niczym kawałek układanki w puzzle. A w nagrodę widz dostaje się smutną historię o smutnym życiu. Tyle, że prawdziwą, wiarygodną i angażującą.

 

Można to było zapewne uprościć. Można było z tego zrobić serial. Ale włoscy twórcy zdecydowali się na taką formułę. Która nielicznych oczaruje - tych którzy lubią w kinie wyzwania scenariuszowe i pesymistyczne przesłanie. Bo trudno po seansie odwołać się do tytułu innej włoskiej produkcji, że życie jest piękne. Można jeszcze przed seansem przeczytać książkę, co zapewne ograniczy wysiłek w ogarnianiu scenariusza.

 

Poza wysiłkami scenariuszowymi należy odnotować znakomitą charakteryzację aktorów, którzy odgrywają często swoje postacie na przestrzeni kilku dekad. A i tak trzeba było zaangażować po kilku aktorów do głównych ról. Miło dla polskiego widza iż wyróżnia się aktorsko Kasia Smutniak, która robi karierę w Italii nie tylko ze względu na włoską urodę ale przede wszystkim warsztat aktorski. W tym przypadku ma niewiele scen, ale jedną z najtrudniejszych pod względem psychologicznym ról.

 

Zapewne dzięki niej film zawdzięcza polską dystrybucję, co prawda mocno opóźnioną. I to obraz tylko do obejrzenia w kinie, gdy mało co rozprasza. To film trudny do ogarnięcia podczas jednego seansu, ale zbyt przygnebiający by obejrzeć go po raz kolejny.

 

Zalety:

+ konstrukcja scenariusza

+ powolne odkrywanie układanki

+ życiowe problemy

+ charakteryzacja aktorów

+ rola Kasi Smutniak

+ dystrybucja kinowa

 

Wady:

+ trudne w odbiorze

+ wymagające skupienia

+ niektóre wątki wygaszane bez wyjaśnienia

+ smutne przesłanie

+ widoczny pierwowzór powieściowy

 

tytuł oryginalny: Il colibrì

produkcja: Włochy

rok: 2022

gatunek: dramat obyczajowy mozaikowo-retrospekcyjny

dystrybucja: M2 Films

premiera: 1 grudnia 2023

 

  • reżyseria: Francesca Archibugi

  • scenariusz: Francesca Archibugi, Laura Paolucci na podstawie powieści Sandro Veronesiego

  • obsada: Pierfrancesco Favino, Nanni Moretti, Kasia Smutniak, Bérénice Bejo, Laura Morante, Sergio Albelli, Fotinì PelusoAlessandro Tedeschi, Benedetta Porcaroliobejrzane z MM, w środę 8 października 2023 roku, o godz. 19:00, w Cinema City Arkadia

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page