top of page

„Wszystko o moim starym”: zderzenie kultur (ocena: 5/10 – za Sycylijczyków)


Sycylijczycy kontra Brytyjczycy.

Chicago kontra Waszyngton.

Bieda kontra bogactwo.

Fryzjerstwo kontra hotelarstwo.

Pawie kontra gołębie.

Boks kontra tenis.

Bohater - syn sycylijskiego fryzjera przybyłego „za chlebem” do Chicago, zakochuje się w dystyngowanej córce bogatej rodziny właścicieli hoteli, z królewskimi brytyjskimi manierami. Oświadczyny mają nastąpić podczas wspólnego pobytu obu rodzin na uroczystościach amerykańskiego Dnia Niepodległości.

Zderzenie dwóch kultur. Celowe przerysowania. Żarty na granicy dobrego smaku, zdarzają się jednak trafne i słychać wybuchy śmiechu podczas seansu. Robert De Niro wciąż w dobre formie, ale to wbrew tytułowi nie film w którym gra pierwsze skrzypce. Ważniejsze są zarysowane różnice kulturowe, wręcz współczesny mezalians. Zadbano o różnorodność bohaterów – jeden z braci jest luzackim narkomanem, drugi lewackim introwertykiem. W tle amerykańska tradycja – nie tylko Dnia Niepodległości, ale także walki politycznej (chyba najlepsza postać matki).


Prolog skupia się na rodzinnych tradycjach rodem z Sycylii. Jednak w trakcie filmu dominuje brytyjski styl życia, prawie jak rodziny królewskiej: uroczyste obiady, czczenie pawi, tenis biały sport, latanie helikopterem. Pomysłów było aż nadto, ale pozostaje jednak niesmak i film zapomina się od razu po wyjściu z kina. Może zgodnie z tytułem trzeba było postawić na Roberta De Niro?


Zalety:

+ zderzenie kultur

+ kilka trafnych ripost

+ Robert De Niro


Wady:

- głupie pomysły scenariuszowe

- przewidywalna fabuła

- film do szybkiego zapomnienia


tytuł oryginalny: About My Father

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: komedia

dystrybucja: Monolith Films

data premiery: 23 czerwca 2023


  • reżyseria: Laura Terruso

  • scenariusz: Austen Earl, Sebastian Maniscalco

  • obsada: Sebastian Maniscalco, Leslie Bibb, Robert De Niro, Kim Cattrall, David Rasche, Anders Holm, Brett Dier, Adan James Carrillo

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page