„Wrócicie do siebie”: świętować rozstanie (ocena: 4/10 za rozwód)
- 33 minuty temu
- 2 minut(y) czytania
Ale i Alex po kilkunastu latach związku postanawiają się rozstać. Zamiast cichego zakończenia relacji organizują imprezę rozwodową. Rodzina oraz znajomi reagują zdziwieniem, a para musi tłumaczyć własną decyzję.
Film buduje historię wokół przewrotnej idei: skoro celebruje się śluby, dlaczego nie urządzić przyjęcia z okazji rozstania? Punkt wyjścia intryguje, jednak scenariusz przez większość czasu krąży wokół tej samej obserwacji. Bohaterowie wracają do podobnych dyskusji, a kolejne sceny przypominają wariacje tego samego tematu. Narracja szybko wyczerpuje swój potencjał, przez co historia sprawia wrażenie intelektualnego eksperymentu zamiast pełnokrwistego dramatu relacyjnego.
Jonás Trueba stawia na naturalizm. Kamera obserwuje bohaterów z dystansu, unikając gwałtownych wybuchów uczuć. Taka strategia ma swój urok, lecz prowadzi do osłabienia zaangażowania. Rozpad związku pozostaje przede wszystkim przedmiotem rozmów, a znacznie rzadziej staje się doświadczeniem odczuwalnym dla widza. Refleksje dominują nad przeżyciami, przez co opowieści brakuje emocjonalnego ciężaru.
Największym atutem pozostaje duet głównych aktorów. Itsaso Arana i Vito Sanz tworzą wiarygodną parę, między którą wciąż istnieje bliskość. Dzięki nim produkcja zachowuje pewną lekkość nawet wtedy, gdy fabuła stoi w miejscu. Ich ekranowa chemia ratuje wiele scen przed całkowitą obojętnością.
Problem polega na tym, że twórca bardziej interesuje się samą ideą niż opowieścią. Przez długi czas eksploatuje absurdalny koncept antywesela, rzadko wychodząc poza jego ramy. Powstaje dzieło zaskakująco monotonne i pozbawione wyraźnego napięcia.
„Wrócicie do siebie” opiera się na założeniu, które nie otrzymuje rozwinięcia. Temperatura emocjonalna przez większość seansu utrzymuje się na niskim poziomie.
Atuty:
oryginalny punkt wyjścia
naturalne dialogi
chemia między aktorami
kameralny klimat
obraz długoletniej relacji
atmosfera Madrytu
zwiastun w staromodnym stylu
Mankamenty:
rozwleczone tempo
powtarzalność scen
ograniczona dramaturgia
bez zwrotów akcji
emocje podporządkowane chłodnej analizie
nadmierne eksploatowanie punktu wyjścia
bohaterowie częściej analizują niż przeżywają
niska stawka dramaturgiczna
Polecane dla:
miłośników kina hiszpańskiego
ceniących kino obyczajowe
fanów spokojnych historii o relacjach
lubiących dialogowe opowieści
zainteresowanych tematyką związków
publiczności festiwalowej
sympatyków kina autorskiego
szukających nietypowych komediodramatów
Twórcy:
reżyseria: Jonás Trueba
scenariusz: Jonás Trueba, Itsaso Arana, Vito Sanz
zdjęcia: Santiago Racaj
montaż: Marta Velasco
kostiumy: Laura Renau
scenografia: Miguel Ángel Rebollo
muzyka: Iman Amar, Ana Valladares, Guillermo Briales
dźwięk: Álvaro Silva Wuth, Pablo Rivas Leyva, Raquel Martín
obsada: Itsaso Arana, Vito Sanz, Fernando Trueba, Andrés Gertrúdix, Francesco Carril, Ana Risueño
tytuł oryginalny: Volveréis
produkcja: Hiszpania, Francja
gatunek: komediodramat rozwodowy
rok: 2024
data polskiej premiery: 23 maja 2025
dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwale: Cannes, Tydzień Kina Hiszpańskiego 2025
Obejrzany podczas Tygodnia Kina Hiszpańskiego, w poniedziałek 31 marca 2025 roku o godzinie 18:00.












Komentarze