top of page

„Piękna katastrofa”: fartowna trzynastka (ocena: 5/10 – za Gołąbka)


Adaptacja młodzieżowego romansu – bliska parodii i kiczu …

Bohaterka, z hazardową przeszłością, chcąc zmienić swoje życie, rozpoczyna studia na uczelni. Tam poznaje chłopaka uprawiającego nielegalne walki bokserskie, w którym się absolutnie nie zakochuje, ale śpi z nim w łóżku .

Książka jest popularna wśród zwolenników tego rodzaju „literatury”, przeznaczonej głównie dla nastolatek. Traktuje ona historie bohaterów na poważnie. Film albo jest nieudolną adaptacją, albo próbą średnio udanej parodii.


Przede wszystkim dobór aktorów jest chybiony. Główna bohaterka nie potrafi nawet zagrać osoby pijanej. A już sceny pocałunków i łóżkowe wręcz żenują. Dużo lepiej wypada wątek pokerowy, który na szczęście dla widzów nie trawiących słodkich romansów dominuje w drugiej fazie. A scena w kasynie - co najmniej poprawna, i wreszcie Virginia Gardner wygląda jak kobieta.


Niezależnie jednak od intencji twórców to film niepotrzebny. Niezorientowanego widza zażenuje, a fanów książki zirytuje licznymi odstępstwami i mniej poważnym podejściem do "wspaniałego uczucia" młodej piękności. Katastrofa, jak sugeruje tytuł – murowana.


Zalety:

+ wątek pokerowy

+ scena w kasynie

+ ładne kostiumy

+ elementy parodyczny


Wady:

- absurdalnie rozpisane wątki

- irytująca bohaterka

- złe aktorstwo

- niewybaczalne dla fanów książki odstępstwa od wersji papierowej


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Beautiful Disaster

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: melodramat z elementami parodii

data premiery: 28 kwietnia 2023

dystrybucja: Monolith Films


  • reżyseria, scenariusz: Roger Kumble

  • obsada: Virginia Gardner, Dylan Sprouse, Autumn Reeser, Brian Austin Green, Rob Estes, Austin North, Libe Barer, Neil Bishop, Micky Dartford, Jack Hesketh, Declan Michael Laird, Trevor Van Uden

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page