top of page

„Holy Spider”: czyściciel (ocena: 7/10 za islam)


Szokujący obraz stosunków społecznych w islamie. Niestety prawdziwy.

Do stojącej przy ulicy prostytutki podjeżdża mężczyzna na motorze. Zabiera ją do domu, gdzie dochodzi do brutalnego uduszenia. Całym miastem wstrząsa seria morderstw.

Podejście w religii muzułmańskiej do kobiet jest znane i powszechnie krytykowane. Jednak skala okrucieństwa i fakt przyzwolenia, przekazany w opowiadanej historii, może by dla każdego szokującego. Można od początku podejrzewać iż jest to oparte na faktach, ale nietypowo zostaje to ujawnione dopiero w finale. Co jeszcze bardziej wzmacnia przekaz.


Sam film jest skrzyżowaniem dramatu z kryminałem. Jest tutaj śledztwo, także prywatne, jest także tak lubiany w kinie proces sądowy. Wszystko to jednak jest tłem dla dramatu społecznego ukazującego patologię społeczną. Dobrze jednak, że film może trafić do szerszej publiczności, także takiej która gustuje w kinie kryminalnym, nudząc się na dramatach społecznych. Bo dzięki temu patologia współczesnego islamu dotrze do większego grona odbiorców.


Atutem europejskiej, ale tworzonej przez twórców pochodzących z Iranu lub mających arabskie korzenie i w języku perskim, produkcji jest wyrazistość bohaterów i wydarzeń. Nawet jeżeli w pewnym momentach, szczególnie w końcówce - można dostrzec przerysowania, a sama zagadka kryminalna jest przedwcześnie rozwiązana, to przekaz jest autentyczny i niezwykle silny. Zasługa w tym także arabskich aktorów zaangażowanych do bądź co bądź europejskiej produkcji. Ale wiadomo, że w Iranie taki film nie mógłby powstać.


W Europie film został szybko dostrzeżony. W Polsce trochę czekał na premierę, ale za to został wprowadzony, jak na taką produkcję, dosyć szeroko. I co najważniejsze dystrybutor nie zmienił niezwykle trafnego tytułu, a całość promuje zachęcającym plakatem.


Zalety:

+ obraz islamskich postaw społecznych

+ kryminalna narracja

+ wyrazistość bohaterów

+ wiarygodne aktorstwo

+ trafny tytuł

+ ciekawy także dla widzów gustujących w kinie kryminalnym

+ wykorzystanie języka perskiego

+ nagrody i szeroka dystrybucja okraszona trafnym tytułem i zachęcającym plakatem


Wady:

- drastyczne sceny

- za szybko rozwiązana zagadka kryminalna

- mało wiarygodne sekwencje finałowe

- trudno rozpoznawalne arabskie twarze


Zwiastun:


rok: 2022

produkcja: Dania, Niemcy, Szwecja, Francja

dystrybucja: Gutek Film

premiera: 3 marca 2023

gatunek: dramat / kryminał / thriller

festiwale: Cannes (Złota Palma dla najlepszej aktorki), Nowe Horyzonty


  • reżyseria: Ali Abbasi

  • scenariusz: Ali Abbasi, Afshin Kamran Bahrami

  • zdjęcia: Nadim Carlsen

  • montaż: Hayedeh Safiyari, Olivia Neergaard-Holm

  • muzyka: Martin Dirkov

  • obsada: Mehdi Bajestani, Zahra Amir Ebrahimi, Arash Ashtiani, Forouzan Jamshidnejad, Alice Rahimi, Sina Parvaneh, Nima Akbarpour, Sara Fazilat

Comentarios


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page