„Chora na siebie”: okaleczona (ocena: 6/10 – za mistyfikację)
Historia szokująca, a wcale nie oderwana od rzeczywistości.
Signe zaczyna się coraz gorzej czuć w związku z artystą Thomasem. Przypadkowe wydarzenie kontaktu z pogryzioną przez psa, nasuwa jest sposób zwrócenia na siebie uwagi.
Geneza problemu bohaterki jest precyzyjnie zarysowana. Sceny lekceważącej postawy partnera oraz szok otoczenia jaki wywołuje paradując przez miasto w zakrwawionej bluzce są znamienne. Postawa dziewczyny jest ukazana subtelnie – wręcz gdyby nie spoilerowe opisy można by uwierzyć w jej chorobę. To zasługa przede wszystkim wiarygodnej kreacji aktorskiej. A także dopracowanej charakteryzacji, chociaż w niektórych scenach przesadnie dosłownej.
Można się obruszać na postawę bohaterki, tak jak to robią jej najbliżsi po odkryciu prawdy. Jednak przedstawiona historia tylko z pozoru jest fikcyjna. Szczególnie we współczesnym świecie, zdominowanym przez media społecznościowe, potrzeba zwrócenia na siebie uwagi może przyjąć tak skrajne, chorobowe objawy.
Postać głównej bohaterki jest drobiazgowo dopracowana. Dużo gorzej jest z pozostałymi postaciami, które pojawiają się i znikają w życiu protagonistki. Zapewne tak miało być aby nacisk położyć na główny wątek, ale nie daje to chwili oddechu. Film jest duszny i męczący. Co może jest zabiegiem celowym. Dla części widowni „multipleksowej” staje się problemem. To raczej propozycja trafiająca do bywalców kin studyjnych.
Zalety:
+ tematyka potrzeby atencji
+ naturalność przekazu
+ geneza problemu
+ charakteryzacja
+ przekonująca główna rola
+ satyra na świat sztuki, celebrytów i mediów społecznościowych
Wady:
- zbyt drastyczne sceny
- wyciszanie postaci drugoplanowych
- spoilerowe opisy
- nachalny trop rosyjski
- promowanie jako komedia ....
Zwiastun:
tytuł oryginalny: Syk Pike
produkcja: Norwegia, Szwecja
rok: 2022
dystrybucja: Aurora Films
premiera: 3 lutego 2023
gatunek: dramat
reżyseria, scenariusz: Kristoffer Borgli
obsada: Kristine Kujath Thorp, Eirik Sæther, Henrik Mestad, Anders Danielsen Lie, Andrea Bræin Hovig, Fanny Vaager, Sarah Francesca Brænne, Fredrik Stenberg Ditlev-Simonsen, Steinar Klouman Hallert
Comments