"20 000 gatunków pszczół” – o chłopcu który chciałby być dziewczynką (4/10 za ule)
Hiszpańskie kino seksualnej tożsamości.
Matka z trójką swoich dzieci, w tym ośmioletnim synem (?), przyjeżdża na prowincję do swojej matki, gdzie kultywuje się sztukę rzeźbiarską i pszczelarstwo.
Tematyka odkrywania przez dzieci w młodym wieku tożsamości płciowej jest ostatnio popularna i często podnoszona. W Polsce powstała o tym znakomita książką Joanny Sokolińskiej „Mów mi ono”.
Hiszpański film nie ma nawet krztyny subtelności i atrakcyjności. To przede wszystkim przeciągnięta dłużyznami narracja. Do głównej tezy dochodzi tak naprawdę w połowie, po wynudzeniu widza. Problem podaje łopatologicznie, nie próbując ukazać dramatu jednostki. Takie produkcje tylko upewniają ludzi uważających, że są tylko dwie płcie (porównanie do ilości gatunków pszczół równie absurdalne), a wszelkie wyłomy to pretensjonalne wymysły współczesnego, lewackiego społeczeństwa.
Film znalazł ze względu na wydźwięk popleczników. Jednak takie kino nie trafia do szerokiej publiczności. Próba dystrybucji kinowej okazała się zupełnie nieudana. Niech puste sale lepiej zaświadczą od recenzji nawiedzonych ideologią krytyków.
Pomijając samą wartość tego filmu, prawdziwe wątpliwości budzi wykorzystywanie młodych aktorów. Czy naprawdę zagranie takiej roli w młodych wieku, z pokazywaniem pośladków nie wpłynie przypadkiem negatywnie na życie młodego aktora (aktorki)?
Zalety:
+ seksualne dylematy
+ wiejskie klimaty
+ pozytywne recenzje
Wady:
+ szczątkowy scenariusz
+ dłużyzny
+ mało angażujące
+ wątpliwe wykorzystanie młodych aktorów
tytuł oryginalny: 20.000 especies de abejas
produkcja: Hiszpania
rok: 2023
gatunek: dramat tożsamościowo-seksualno-pszczelarski
premiera: 8 grudnia 2023
dystrybucja: Gutek Film
festiwale: Berlinale
· reżyseria, scenariusz: Estibaliz Urresola Solaguren
· obsada: Sofía Otero, Patricia López Arnaiz, Miguel Garcés, Ane Gabarain, Martxelo Rubio
obejrzane we wtorek, 12 grudnia 2023 roku, o godzinie 20:40, w Cinema City Arkadia
Opmerkingen